Gündem Haberleri

  Sualtında tatlı rekabet

  Hürriyet Haber
  02.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1999'un ilk sualtı fotoğraf sergisi 5 Ocak Çarşamba günü Atatürk Kültür Merkezi'nde açılıyor. Ali Ethem Keskin ve Fehmi Şenok'un Türkiye dahil, dünyanın çeşitli denizlerinde çekilmiş 60 fotoğrafının yer aldığı sergi, 15 Ocak'a kadar izlenebilecek.

  Geride bıraktığımız yıl, ‘‘Dünya Okyanus Yılı’’ydı. Ve bu yılın ilk sergisi de ‘‘Okyanus Yılının Ardından’’ adını taşıyor. Ali Ethem Keskin ve Fehmi Şenok, Türkiye'de özellikle 90'lı yıllarda yaygınlaşan sualtı fotoğrafçılığına imzalarını atan iki isim. Keskin ve Şenok bu yılın ilk sualtı fotoğraf sergisinde fotoğraf çekmeye başladıkları günden bu yana biriken onbinlerce fotoğraf karesi içinden yaptıkları bir seçkiyi ‘‘başkalarıyla’’ paylaşıyorlar.

  Özellikle deneysel sualtı fotoğrafçılığı konusundaki çalışmalarıyla dikkatleri çeken ikili daha önce de çeşitli karma fotoğraf sergilerine katılmışlardı. Keskin ve Şenok, 5-15 Ocak tarihleri arasında İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nde açılacak serginin amacını, ‘‘gördüklerini başkalarıyla paylaşmak’’ olarak özetliyorlar. Sergide yer alan fotoğraflar Türkiye denizleri ve gölleri dışında Filipinler, Florida, Belize, Maldiv Adaları ve Kızıldeniz'de çekilmiş.

  Sualtı fotoğrafçılığına nasıl başladığını Keskin şöyle anlatıyor, ‘‘1989 yılında ilk defa Fehmi Şenok sualtında fotoğraf çekmeye başladı. Basit bir makine almıştı, çok derinlere inmeden fotoğraf çekiyordu. Onun çektiği fotoğraflar gerçekten çok güzeldi. Beni de etkiledi. Fehmi'nin teşvikiyle fotoğraf çekmeye başladım.’’

  Türkiye'de sualtı fotoğrafçılığının tarihi çok yeni olmasa da, yaygınlık kazanması ancak 80'li yıllarda olmuş. Hemen hemen katıldıkları her yarışmada derece alan ikilinin uzun yıllara dayanan arkadaşlıklarında Keskin'e göre ‘‘tatlı bir rekabet’’ söz konusu. Keskin, ‘‘Yarışmalar söz konusu olunca rekabet ortamı oluştu. Aslında iyi de oldu. Çünkü bu, ikimizi de daha güzel, daha değişik, daha yaratıcı fotoğraf çekmeye zorladı. Bizi motive eden, ikimizin arasındaki bu tatlı rekabet oldu,’’ diyor.

  ÖDÜL ÖDÜL ÜSTÜNE

  15 yılda 2 binin üzerinde sportif dalış yapan Keskin sualtında fotoğraf çekmeye 1990'da başlamış. 1957 yılında Bursa'da doğan Keskin, Birmingham Üniversitesi'nde Elektrik ve Elektronik Yüksek Mühendisliği eğitimi görmüş, şu anda IBM Türk Ltd.'de ürün pazarlama yöneticisi olarak çalışıyor. Keskin'in fotoğraflarını sualtı sporları meraklıları Skylife, Atlas, Mavi Dünya, Yelken Dünyası, Aktüel, Outdoor gibi dergilerden hatırlayacak-tır. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından 1995 yılında düzenlenen Sualtında Görüntü Avcılığı Yarışması'nda (SAGAY) dört dalda birincilik ve ODTÜ Sualtı Topluluğu Büyük Ödüllerini kazanan Keskin'in ödüllerinin sayısı oldukça kabarık. Keskin bugüne kadar üç karma sergiye katılmış.

  SOFRADAN SERGİYE

  Ortaokul yıllarında zıpkınla balık avlayarak sualtı sporlarıyla ilgilenmeye başlayan Fehmi Şenok ise, ‘‘zaman içinde sualtındaki güzellikleri dostları ile sofrada paylaşmak yerine, sualtı fotoğraflarıyla paylaşmayı tercih etmiş.’’ 1984 yılında tüplü dalış (SCUBA) eğitimi alan Şenok, 1989'da da sualtı fotoğrafçılığıyla uğraşmaya başlamış. 1966 yılında Fransa'nın Lyon kentinde doğan Şenok işletme fakültesi mezunu. Daha sonra İngiltere'de polymer kimyası üzerine eğitim görmüş. Katıldığı sualtı fotoğrafları yarışmalarında 20'nin üzerinde ödül alan ve bugüne kadar dokuz karma sergiye katılan Şenok, Deniz Magazin ve Mavi Dünya dergilerinin editörlüğünü yapmış.

  SINIRLI ZAMAN

  Keskin ve Şenok Türkiye'de sualtı fotoğrafçılığının yaygınlaşmasının özellikle zıpkınla balık avının ciddi biçimde önüne geçeceği görüşünde. İkilinin yeni başlayanlara önerileri ise öncelikle dalma konusunda uzmanlaş-maları. Buna ek olarak tabii ki bir fotoğraf makinesine ve bu makineyi kullanma bilgisine sahip olmak gerekiyor. Bunlara sahip olduktan sonra geriye zamanı kullanma ve doğru tercih kalıyor. Keskin yaklaşık 1 saatlik sürede sadece 36 poz çekme şansının olduğunu, bunun da en verimli şekilde kullanılması gerektiğini söylüyor.

  Foto-SAFARİ

  Keskin, ‘‘Fehmi'nin de benim de en büyük özelliğimiz, foto-safari dediğimiz türde çok daha başarılı olmamız. Size 36'lık bir film veriliyor. 2 saatlik bir yarışma oluyor. Sonra 30-40 yarışmacının çektiği fotoğraflar arasından bir kare seçiliyor. En iyi fotoğrafı, en iyi anı yakalamak önemli burada. Nedense bu tip yarışmalarda, normal zamanda çektiğimiz fotoğraflardan çok daha iyilerini çekebiliyoruz’’ diyor.

  Dipsiz kuyu

  Yaklaşık 10 yıldır sualtı fotoğrafçılığıyla ilgilenen Keskin ve Şenok ancak son sergilerini açarken fark etmişler ortak fotoğrafları olmadığını. Bunun üzerine malzemelerini de toplayıp ilk yanyana fotoğraflarını çektirmek üzere yola koyulmuşlar. Tabii onca yoldan sonra dalmamak olmaz; nitekim onlar da bunu yapmışlar. Keskin, ‘‘Nedense makinesi olan herkes hemen fotoğraf çekebileceğini, kursa gerek olmadığını düşünüyor. Gerçi ben de kurs almadım ama daha önce keşfedilmiş pek çok bilgiyi yeniden keşfetmek zorunda kaldım; tekerleği yeniden keşfetmek gerekmiyor. Ama sonuçta çok pahalı bir uğraş. Bir kere yapılıp, ömür boyu kullanılan bir yatırım değil.

  Bu bir dipsiz kuyu,’’ diyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı