GeriGündem Su sondajında gaz bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Su sondajında gaz bulundu

ADANA’da, sulama suyu amaçlı yapılan sondaj çalışması sırasında gaz bulundu. Sondaj kuyusundan çıkan ve alev alev yanan gazın niteliği anlaşılamadı.

Merkez Sarıçam İlçesi’ne bağlı Yeniyayla Köyü’nün Tekler mevkiinde bir firma, sulama suyu amacıyla zeytin bahçesinde sondaj çalışması başlattı. Sondaj çalışmalarında yaklaşık 150 metre derinliğe inildiğinde patlama meydana geldi, kuyudan alevler yükseldi. Sondaj makinesinin delme işlemi sırasında çıkardığı kıvılcımın gazla birleştirmesiyle patlama meydana geldiği belirtildi. Alevler, sondajda kullanılan aracın da kısmen yanmasına neden oldu.

Dün saat 16.00’da meydana gelen olay üzerine itfaiye ekiplerine haber verildi. Ancak, itfaiye ekipleri, gazın kaynağınının nedenini öğrenemeyince alevleri söndüremedi, kuyu kapanmadığı için gaz yanmayı sürdürdü.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Yangın ve Kurtarma Şubesi Müdürü Süleyman Türker, sondaj kuyusu bölgesinde doğal gaz damarı veya bataklık gazı olabileceğini söyledi. Türker, "Basınçlı şekilde gaz fışkırıyor ve yanıyor. Doğalgaz, bataklık gazı veya radon gazı olabilir. Van’ın doğusundan İskenderun Körfezi’ne inen Doğu Anadolu Fay Hattı’nın kırıklarında meydana gelmiş olabilir. Durum, MTA ve TPAO’ya da bildirildi. Onlardan ekip gelip inceleyecek. Teknik bilgileri ve ne yapılacağına karar verecekler. İnşallah doğalgaz rezervi çıkar" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle