Gündem Haberleri

  Su kavgası jandarma barikatına takıldı

  Seçkin KIRARSLAN- Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
  17.08.2009 - 16:33 | Son Güncelleme:

  ZONGULDAK’ın Keller Köyü’ndeki iki mahalleye verilen suyun dağıtımında adaletli davranılmadığını ileri süren mahalleli ayaklandı. Ellerindeki taş ve sopalarla su deposuna yürüyen mahalle sakinleri jandarma barikatı ile karşılaşınca dağıldı.

  Keller Köyü’ndeki 87 hanenin bulunduğu Merkez Mahallesi ile 93 hanenin bulunduğu Çavuşlar Mahallesi, Köydes Projesi kapsamında 2 yıl önce köyde yapılan sondaj sonucu çıkan yeni su yüzünden birbirine girdi. Suyun adaletli bir şekilde dağıtılmadığını, Çavuşlar Mahallesi sakinlerinin sudan daha çok yararlandığını öne süren Merkez Mahallesi sakinleri, Zonguldak Valisi Erdal Ata ile görüşmelerine rağmen sorunun çözülmemesi üzerine bugün ayaklandı.

  Mahalle sakinleri, köyde bulunan su deposuna doğru yürüyüşe geçti. Depoya diğer mahalle sakinlerinin de gelme ihtimaline karşı ellerine aldıkları sopa ve taşlarla yürüyen mahalle sakinleri, depoya 100 metre kala jandarma barikatı ile karşılaştı. Barikatı aşmak isteyen köylülere jandarma izin vermedi. Jandarma ile yaşanan tartışma sırasında bir kadın baygınlık geçirdi. Komşuları, kadının yüzünü su ile yıkayarak kendine getirmeye çalıştı.

  ‘ADALETLİ DAĞITILSIN’

  Depodaki suyun dağıtımını sağlayan pompanın elektrik parasının yanı sıra su ücreti de ödediklerini belirten Merkez Mahallesi’nde oturan eski muhtar Ali Rıza Çolakoğlu, buna rağmen yıllardır susuzluk çektiklerini söyledi. Suyun iki mahalleye de adaletli bir şekilde dağıtılmasını istediklerini belirten Çolakoğlu, şöyle dedi:
  “2007’de köyümüzde çıkan su ile birlikte su deposu sayısı 2 oldu. Ancak bu sudan Çavuşlar Mahallesi günde 100 ton su kullanıyorsa biz 45 ton kullanıyoruz. Bizim istediğimiz adaletli su dağıtılması. Vali Bey bizi PKK’lı gibi jandarma ile karşı karşıya getirdi. Yetkililer bize yardım etsin. Hakkımız olanı istiyoruz.”

  Çavuşlar Mahallesi’nde oturan Keller Köyü Muhtarı Şaban Çevik ise, "Ben suyun adaletli dağıtılması için elimden geleni yapıyorum. Suyu tüm köy halkı eşit şekilde kullanıyor” dedi.

  Mahalle sakinleri, jandarmanın ikna etmesi sonucu bir süre sonra olaysız dağıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı