Gündem Haberleri

  Su istasyonlarına kıskaç

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kirlilik tespit edilip üretimi durdulan firmaların 21'i yeniden üretime başlarken ambalajlı su satan firmaların suları sıkı bir denetime alındı. Bu arada Valilik de su denetiminden sadece sağlık müdürlüğünün değil, kaymakamlıklar, belediyeler, emniyet ve jandarma ile ruhsatlı kaynak suyu işletmeciliği yapan firma temsilcilerinin sorumlu olduğunu açıkladı.

  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Çevre Sağlığı ekipleri ambalajlı su satan firmaların denetimini sıklaştırdı. Yönetmelik gereği kente su veren bu firmaların sularının üç ayda bir kimyasal ve bakteriyolojik analizlerinin yapılması gerekiyor.

  Ancak firmaların halk sağlığığını tehdit edecek faaliyetlerde bulunmamaları için suların bakteriyolojik analizleri aylık periyodlarda yapılmaya başlandı. Bugünlerde her gün denetim var.

  En son 26-27 ve 28 Kasım tarihlerinde firmaların 19 litrelik polikarbonat ambalajlı sularından numune alındı. Halk Sağlığı ve Bölge Hıfzısıhha Enstitüsü laboratuvarlarında numunelerin analizleri yapıldı.

  1 Aralık'ta 15 firmanın numune incelenmesi tamamlandı. 8'inin

  sularında kirlilik göstergesi mikroorganizma bulundu. Bu firmaların adları kamuoyuna duyuruldu. 28 firmanın numunelerinin incelemeleri ise devam etti. Ve bunların da 16'sının su numunesinde mikroorganizmalara rastlandı.

  Sularında kirlilik tespit edilip bir hafta süre ile üretime durdurulan firma sayısı böylece 24'e çıktı. 24 firmaya ikinci kontrol yapıldı. İçlerinden su numunelerinde kirlilik göstergesi ve aktif klora rastlanmayan 20'si 12 Aralık'ta tekrar üretime geçti. Daha sonra biri daha üretime başladı. Üç şirketin ise suyu Bölge Hıfzı Sıhha Enstitüsü'de analiz yapılmayı bekliyor. Bu arada musluk suyunun da damacanalarda satıldığına dair iddialar araştırılıyor.

  Musluk suyundan damacanaya

  Suyun yolculuğu oldukça yorucu. Önce İstanbul'da su krizi yaşandı. Ve 1993-1997 yılları arası açık su satışı yapıldı. Su satışının koşullara bağlanması 1994 yılı sonunda yapılabildi. Kaynak Suları Yönetmeliği 18 Ekim 1997'de çıkarıldı. 560 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 17. maddesine göre ticari suların illerde denetimi İl Sağlık Müdürlüklerine bırakıldı.

  Nisan 1998'de açık su satışı kesinlikle yasaklandı. Ama teknik şartların oturtulması altı ayı buldu. 18 Ekim 1998'de açık su satışı durduruldu. Bugün İstanbul'a içme suyu veren 40 il içi kaynak ile bu kaynakların satış istasyonları bulunuyor. 16 firma da il dışı kaynakla hizmet veriyor.

  Su ölçümleri kaynağından ve satış yerlerinden alınıyor. Denetlemeleri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Çevre Sağlığı Şubesi'nin merkezindeki 200 kişilik ekibinin yanısıra 32 ilçenin grup başkanlıklarının çevre sağlığından sorumlu birimleri yapıyor.

  İçme suları, il genelinde Sağlık Müdürlüğü'nün yanısıra Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde ise Sağlık Grup Başkanlıkları ve ilçe Belediyelerinin ilgili birimlerinin ortaklaşa çalışmaları ile de denetleniyor. Ayrıca firmalar yönetmelik gereği kendi laboratuvarlarında suların günlük analizlerini yapıp kayıtlarını tutmak zorunda. Sağlık Müdürlüğü ekipleri her denetlemede bu analizleri gözden geçiriyor. Bu kadar denetime rağmen yine de 2000 yılında 105 istasyon ve 21 kaynak suyu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

  İçme suyunda klor olamaz

  Suların içinde hiçbir mikroorganizmanın ürememesi gerek. Klorlama yapmadan kaynağından temiz toplanıp tüketiciye ulaştırılması gerekiyor. Yapılan analizlerde bazı firmaların su numunelerinde halk sağlığını tehdit eden mikroorganizmaların yanısıra aktif klor da saptandı. Bu firmalar suya klorlama yaptığı için kapatıldı. Klor bir mikrop değil ancak memba suları yönetmeliği gereği bu sularda sıfır klor olmalı.

  Suların en çok kirlendiği nokta dolum aşaması. Bidonların yıkanması ve dezenfektasyonu iyi yapılmadığı için sular kirleniyor. Bu denetlemelerde özenli dolum yapıldığında suların temizliğinin sağlanabildiği saptandı. Bu su kaynaklarına ruhsat verilirken yönetmeliğe uygun oldukları için ruhsat verildi. Ancak denetimlerde özensiz dolumun dışında kaçak doluma da rastlandı.

  Herhangi bir kargaşaya neden olmamak için kaynak yerinden ya da satış yerinden bir bidon ve bir de şahit numune alınıyor. İki numune de tutanakla mühürleniyor. Şahit numune firma sahibine bırakılıyor. Öteki numune Hıfzı Sıhha Enstitüsü'ne analizi yapılmak üzere teslim ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı