Gündem Haberleri

  Şu çöp meselesi derin...

  Hürriyet Haber
  05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BEYOĞLU

  Bir arkadaşım 2 Ocak günü, saat 15.00 sularında İstiklal Caddesi'nde bir bankamatikte para çekmek için durmuş. İşlem sırasında beklerken durduğu yerden nefret etmiş. Neden mi? Yırtık pırtık çöp torbaları, çöp torbalarından sızan sular ve çevredeki kesif koku yüzünden... İstiklal Caddesi gibi işlek, ünlü bir caddede bu pislikten söz etmemi istedi. Söz etmemi ve ilgililerin dikkatini çekmemi.

  Evet. İstiklal Caddesi ve ona hiç yakışmayan çöp kirliliği. Ama burada durdum. Durdum, çünkü aklıma apartmanlarda daire kapılarının önündeki çöp bohçaları, çöplerden sızan pis sular ve merdiven aralığını kaplayan kokular geldi. Galiba sokaklara gelmeden önce çöp biriktirme konusunda söylenecek bir şeyler var. Kent adabı ve apartman yaşamı üzerine. Kadınlar, beni bağışlayın; çünkü sözüm size...

  Eve hapsettiğimiz hijyenik titizlik

  Ben titizlik konusunda hiç katı biri değilimdir. Evimdeki sehpa yalnız benim için parlar. Yani öyle tozlanmasa bile toz tutmasın diye rutin bir toz alma işlemine gerek duymam. Ama bir konu var ki, titizlik bağlamında asabileşiyorum: Daire kapısından çıkıp da karşı daire veya merdivenlerden inerken ya da asansörden çıktığımda başka dairelerin önündeki manzara beni deli ediyor. Hepsi de evlerinin içinde son derece temiz, titiz insanların daire kapıları. Ve değişmeyen manzara: İrili ufaklı, düğüm atılmış çöp bohçaları ve altından sızan, zemini boyayan sular... Her seferinde kapıcı olsam isyan ederdim diye geçiririm içimden. Kentte, apartmanda yaşamak küçük mekanlarda izole yaşamak anlamına gelmiyor. Ortak bir mekanı paylaşıyonuz. Ortak bir atmosferi soluyoruz. Yalnızca evimizin içinde ev halkını bıktıracak titizlik ve temizlik yalnızca daire sınırları içinde kişisel gurura hizmet ediyor. Haksız mıyım? Yalnızca evinde uygar, daire kapısının dışında ilkelliğe razı olmak gibi bir şey olabilir mi? Her gün alışveriş ettiğimiz bakkal veya marketlerde çöp poşetleri de satılıyor. İrili ufaklı çöp bohçaları yerine hepsini hijyenik bir poşette toplamak bu kadar zor mu? Ev halkını hijyen açısından gözümüz gibi korurken, neden en azından çöpleri, toplayan kapıcımızı bundan esirgiyoruz? Siz olsanız, altından sular damlayan, taşınması zor çöplerle sağlığınızı tehlikeye atarak cebelleşmek ister misiniz? Ama biz evimizin dışında acımasız davranıyoruz. Evde temizlik konusunda on üzerinden on alıyoruz, ya evimizin on santim dışında, kapımızın önünde? Bu sahtecilik değil mi? Kent ve apartman adabı açısındansa, katı kaçabilir ama ilkellik sayılmaz mı?

  Beni bağışlayın, ama biz kadınlar temizlik konusunda kıt notlu öğretmenler gibiyizdir. Birbirimizi acımasızca sınavdan geçiririz. Peki, sınıfta başarılı olup, hayatta yenik düşmeyi kabul edebilir miyiz?

  Gelelim, bütün bu sözleri neden ettiğime. İstiklal Caddesi'nin çöp kirliliği... Ama gelin biz kadınlar, kapımızın önünden başlayarak bu meselenin takipçisi olalım. Uygarlığın temeli olan, daha kaliteli bir yaşamın takipçisi... Çöplerin daha hijyenik biriktirilmesi konusunda öncülük edelim. Fark yaratalım. Pırıl pırıl bir fark...

  Felakete kıl payı

  Küçükyalı Çamlık mevkii Eski Bağdat Caddesi'nde oturan Kayalar Apartmanı sakinleri bize gönderdikleri fakslarında apatmanlarına bitişik sayılabilecek, işleyen, çok eski bir trafo bulunduğunu belirtiyor.

  Ancak apartman sakinleri hiçbir yerde elektrik kesilmediği halde trafonun olduğu sokakta elektrik kesintilerinin olduğunu, daha da önemlisi trafoya giden elektrik koblolarının hemen yakınından doğalgaz borularının geçtiğini; bazen bu borulardan garip sesler geldiğini söylüyorlar.Ortaya çıkabilecek bir facianın boyutlarını düşünmek bile yaşanan durumun önemini gösteriyor olmalı... Apartman sakinleri 28 daire olarak Aktaş Yönetimi'ne yaptıkları defalarca başvuruya rağmen hiçbir ilgi görmediklerini söylüyorlar.

  KAZASKER

  Şakacı Sokak'ın başına gelenler

  Kazasker Şakacı Sokak'da oturan bir okurumuz, bütün mahalle sakinleri adına imza toplayarak bize çektiği faksında, Ağostos- Eylül aylarında yapılan yağmur suyu, kanal ve kaldırım inşaatları ile sokağın trafik düzenlemesinden sonraki durumu hakkında Kadıköy Belediyesi'ne şikayetlerini dile getiriyor.

  Yağmur suyu kanal inşaatı sonrasında binaların pis su bağlantılarının zarar gördüğünü ve bodrum katlarının yağmur suyu tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtiyor okurumuz. Ayrıca bu inşaatlar sırasında Kablolu Tv aboneleri de mağdur olmuş. Aboneler taşeron firmalara muhattap edilip maddi ve manevi zararlara uğramış.

  Ayrıca Kazasker Bölgesi'ndeki trafik düzenlemeleri sonucu Şakacı Sokak tek yön yapılınca çift taraflı bir otopark haline dönüşmüş; mahalle sakinleri evlerine rahat girip çıkamaz hale gelmişler.

  Biz de Kadıköy Belediyesi'nin bu şikayetler doğrultusunda kayıtsız kalmayacağını umarak yönetenlerin dikkatine diyoruz...

  ULUS, MALTEPE

  Kaçak kat zorbaları

  Galiba kentte yaşamak, yasa dışı uygulamalar konusunda kimi zorbaları engellemede aciz kalmak demek. Bu konuda o kadar çok telefon, faks ve e-mail alıyoruz ki.. Sözgelimi kaçak kat inşattı gibi. İşte iki örnek:

  Ulus'tan arayan bir okurumuz, Cumhurbaşkanı'nın konutunun karşısında bir apartmanda kaçak kat inşaatı ile ilgili ihbarda bulundu. Altı aydır gerekli kurumlara yazılı şikayette bulundukları halde bir sonuç alamamışlar. Adres: Aslı Sokak, Selin Apt., Nisbetiye Mahallesi, 2. Ulus. Okurumuz iki kez kaçak kat inşaatının durdurulduğunu, ancak çeşitli taktiklerle (sözgelimi tatil günlerinde) tamamlanmaya çalışıldığını bildirdi.

  Maltepe'den arayan bir okurumuz ise şikayet üzerine inşaatı durdurma kararı verildiği halde, tıpkı bir önceki okurumuzun şikayetinde olduğu gibi, inşaatın sürdürüldüğü bir durumdan söz etti. Adres: Maltepe, Adatepe, Timur Sokak, No.1.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı