GeriGündem Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı kimdir?

Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı kimdir?

Elli küsur yıldır süregelen bir araştırmanın ürünü olan Şu Çılgın Türkler, 2005 yılında yayımlandığında satış rekorları kırmıştır. Kitabın yazarı, Çanakkale’den Cumhuriyet yıllarına uzanan çalışmalarıyla Türk milletinin gönlünde taht kurmuştur. Peki, Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı kimdir?

Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman'ın Kurtuluş Savaşı dönemini anlattığı belgesel romandır. Kurtuluş dizisinin de senaristi olan Turgut Özakman'ın elli küsur yıldır süregelen araştırmalarının ürünüdür. Özakman, kitapta anlattığı olayların geçtiği yerleri sırt çantası ile yaya olarak yürüyerek dolaşmış, bilgileri ve belgeleri derlemiştir. Kitaptaki olaylar, kişiler ve konuşmalar belgelerden alınmıştır. 752 sayfadır.

Şu Çılgın Türkler’in Konusu

Eser, 1921-1922 yıllarını anlatmaktadır. Romanın başında uzun bir giriş vardır. Bu girişte, 1914-1920 yılları ve olayları özetlenmiştir. Eserin ilk bölümü "1.kitap-Yunan Büyük Taarruzu" adını taşır. Bu bölümdeyse, İnönü ve Kütahya-Eskişehir muharebeleri, meclis tartışmaları, Başkomutanlık Kanunu anlatılır. Bu bölüm Sakarya zaferiyle biter. İkinci bölüm ise, "2.kitap-Türk Büyük Taarruzu" ismini taşır. Bu bölümde de, Büyük Taarruz anlatılır.Büyük Taarruz'a hazırlık, Afyon güneyine yürüyüş ve en sonunda Büyük Taarruz'u anlatır. Eser, Mustafa Kemal Atatürk'ün Bursa'da öğretmenlere karşı yaptığı konuşmayla biter.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle