Gündem Haberleri

  'Şu anda karşınızda çete lideri olarak duruyorum'

  Utku BOLULU/ İZMİR (DHA)
  21.01.2012 - 12:37 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonlar kapsamında 130 sanıkla ilgili hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi ile ilgili olarak hakkında 397 yıl hapis cezası istenen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açıklamalarda bulundu.

  Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Ayavukla Kilisesi’nin müştemilat binasının İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne Basın Müzesi olarak devredilmesi protokol töreninde, yaptığı konuşmada perşembe günü İzmir 8’inci Ağır Ceza kabul edilen Büyükşehir Belediyesi davası iddianamesi hakkında açıklamalar yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılının ilk gününden itibaren yoğun denetim sürecine girdiğini belirten Kocaoğlu, denetlemelerin sonunda önce 2 Mayıs, sonra 22 Mayıs’ta iki operasyon yapıldığını belirtti.

  'KARŞINIZDA ÇETE REİSİ OLARAK BULUNUYORUM'

  Her iki operasyonda da belediye çalışanlarından tutuklananlar olduğunu belirten Kocaoğlu, "İki gün önce iddianame açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi davasında 120’nin üzerinde kişi sanık sıfatıyla yeraldı. Bir suç, çete örgütü kurulduğu bunun da liderinin tabii ki başkası olsa da olmaz, belediye başkanı olarak Aziz Kocaoğlu’nun olduğu iddianemede yeraldı. Şu anda karşınızda çete reisi olarak bulunuyorum. Şikayetim yok. Sadece, şu anki pozisyonumu belirlemek için söyledim" dedi.

  İddianamede artık sokakta bulunanların bile bildiğinin dışında bir konu olmadığını belirten Aziz Kocaoğlu, gelecek hafta içinde mahkemeden bir karar ve duruşma gününün belirlenmesini beklediklerini söyledi. Tek istediklerinin 8.5 aydan bu yana cezaevinde yatan 3 arkadaşları başta olmak üzere daha kısa süredir içerde bulunan arkadaşlarının özgürlüğe kavuşması olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, "Bu davada kimse kaçmadı. Kimi çağırdılarsa gitti. Bu davada kimsenin bir yere gidecek hali de yok. Biz inanıyoruz. Yargıdaki bir konu olduğu için ağzımızdan çıkan kelimelere de dikkat ediyoruz" dedi.

  'RÜŞVET, ZİMMET, ZENGİNLEŞME YOK'

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 yıl 11 aylık denetimden yüz akıyla çıktığını belirten Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:

  "Bu iddianame, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ne kadar dürüst, ne kadar erdemli çalıştığının belgesi olarak İzmir Belediyesi tarihine geçecektir. Bu iddianamede rüşvet yok, zimmet yok, akrabasını, hısmını, komşusunu, kendisini zenginleştirme yok. Herkesin servet beyanı ortada. Herkesin durumu, hali ortada. Bu iddianame İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek sadece yasa, yönetmelik ve tüzüklere değil evrnesel ahlak kurallarına da uyarak çalıştığının belgesi olacaktır. Bizim inancımız budur hukukçularımızın inancı budur."

  AZİZ KOCAOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı