Gündem Haberleri

  'Şu ana kadar 16 kişi gripten öldü'

  A.A
  02.12.2009 - 12:04 | Son Güncelleme:

  Kayseri Sağlık Müdürü 'Şimdiye kadar domuz gribi şüphesiyle hastanede tedavi gören 16 kişi hayatını kaybetti' dedi.

  Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara,domuz gribinin ikinci dalgasının 15-20 gün sonra görülmesini beklediklerini ve bu dalganın daha geniş kesimleri kapsamasından endişe ettiklerini söyledi.

  Şimdiye kadar aşı olmayanların, aşı olmak için acele etmelerini tavsiye eden Çetinkara, şöyle devam etti:
  “Şimdiye kadar domuz gribi şüphesiyle hastanede tedavi gören 16 kişi hayatını kaybetti. 10 kişinin test sonuçları pozitif çıktı. 6 kişinin test sonuçları netleşmediği için bunların H1N1 virüsü taşıdığını söyleyemeyiz. Kayseri'de yaşamını yitiren 10 kişinin yaşları şöyle: 18 aylık, 37, 16 aylık, 30, 27, 8 aylık, 6, 37, 44 ve 55. Bu yaş ortalaması bize 40 yaş civarında ölümlerin sıklıkla görüldüğünü anlatıyor. Bu ortalama Türkiye geneli ile de örtüşüyor. Pandemiyi ilk karşılayan kentlerden biriyiz. 2. pandemi öncekine göre daha yaygın görünecek gibi. Yani grip olan sayısı önceki dalgaya göre daha da artacak. Yani şimdiye kadar aşı olmamış kişiler bu hafta içerisinde aşı olurlarsa, ikinci dalgadan daha az etkileniriz. Bu bir fırsat.”

  İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Sağlık Bakanlığının aldığı yeni bir karar doğrultusunda 50 yaş altında olan ve kendini risk grubunda sayan herkesin domuz gribi aşısı olabileceğini kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Bakanlığımızın aldığı yeni bir kararla 50 yaş altında olan ve kendisini risk grubunda sayan herkes aile hekimine giderek aşı olabilir. 6 aylık bebekten 50 yaşa kadar herkes aşı olabilir. Bu konuda aile hekimlerimize gerekli bilgi ve aşılar verildi. Halkla yoğun diyaloğu olan herkesin, bu hafta içerisinde eğer son dönemde grip olmamışlarsa aşı olmalarının faydalı olacağına inanıyorum.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı