Gündem Haberleri

  Streiff: Tofaş’a Minicargo üretiminde hayran kaldık

  Emre ÖZPEYNİRCİ
  04.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MiniCargo’nun üretim hazırlığı süresince sık sık Bursa’daki Tofaş tesislerini ziyaret ettiklerini belirten PSA Peugeot Citroen Grubu CEO’su Christian Streiff, "Minicargo projesiyle çok gururlandık ve Tofaş’a üretim sürecinde hayran kaldık" dedi. Streiff, Minicargo ile yepyeni bir segment yarattıklarını belirtti.

  PSA Peugeot Citroen Grubu’nun yeni CEO’su Christian Streiff, Türkiye’de Tofaş’la birlikte çok iyi bir iş çıkardıklarını belirterek, "Minicargo projesiyle çok gururlandık ve Tofaş’a üretim sürecinde hayran kaldık" dedi. Türkiye’de olmalarının 3 nedenden dolayı kendileri için önemli olduğunu belirten Streiff, "Türkiye PSA Grubu için önemini sürekli artıran bir ülke. İkinci olarak Fiat’la işbirliğimizde çok önemli bir dönüm noktasındayız. Üçüncü olarak ise Minicargo projesiyle dünyada yepyeni bir segment yaratıyoruz" dedi.

  YENİ BOYUT GETİRECEK: Minicargo’nun Bursa’da üretime başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Streiff, Minicargo’nun dünyada otomotiv sektörüne yepyeni bir boyut kazandıracağını belirterek, "Minicargo projesiyle Türkiye’deki geleceğimiz hakkında da işaret veriyoruz. Grup olarak bundan sonra Türkiye’ye bakış açımız değişecek. Her yeni üründe Türkiye’de aday ülkeler arasında yer alacak" dedi. Fiat ile 29 yıllık ortaklıkları sırasında iki grubun da çok zor dönemler yaşadığına dikkat çeken Streiff, "İki grubun ortaklığı bu zor dönemleri aşmamıza büyük katkı yarattı. Özellikle Fiat Grubu’na çok yardımcı oldu. Biz bu ortaklıkla elimizdeki mücevherin değerini biliyoruz" dedi.

  FİKİR PSA’DA OLUŞTU: Minicargo projesinin başlangıçta PSA Grubu bünyesinde oluşan bir fikir olduğunu kaydeden Streiff şunları söyledi: "Biz bu fikiri ortağımız Fiat’a anlattık ve ortaklıkta yeni bir sayfa açtık. Fiat projeye daha sonra Tofaş’ı dahil ederek bugünkü başarılı sonuça büyük katkı sağladı. Biz hem Fiat’la hem de Tofaş’la gerçekleştirdiğimiz ortaklığımızla yepyeni bir safya açıyoruz. PSA Grubu olarak Avrupa’da ticari araçlar sınıfında tartışmasız lideriz. Minicargo bu açıdan bize yepyeni fırsatlar yaratacak." Minicargo ile yarattıkları yepyeni segmentin kendileri için fırsat yaratacağını bildiklerini kaydeden Streiff, "Biz bu projeyle Avrupa’da olağanüstü sonuç elde edeceğimize inanıyoruz. Zaten Tofaş’ın ortaya çıkardı araçlar bunu net olarak ortaya koyuyor" diye konuştu.

  TOFAŞ’A ÖVGÜLER: Projenin geliştirme aşamasında PSA yetkililerinin sürekli Bursa’yı ziyaret ettiğini kaydeden Peugeot Citroen Grubu’nun CEO’su Christian Streiff, Bursa’ya gelen herkesin dönünce Tofaş’tan övgüyle bahsettiğini kaydetti. Streiff, "Biz Minicargo’nun gelişim sürecinde Tofaş’ı hayranlıkla izledik. Çünkü Tofaş, çok kısa sürede çok kaliteli bir ürünü ortaya koydu. Şimdi bizim için yepyeni bir macere başlıyor" dedi. Türkiye’de Tofaş’la yaptıkları ortaklık dışında birçok ortaklıklarının da olduğunu kaydeden Streiff, "Türkiye bizim en önemli tedarik merkezimiz olma yolunda. Sadece bu yıl sonunda alacağımız yedek parça tutarı 400 milyon Euro. Bu konuda Türk yan sanayi şirketleri çok önemli bir atılım içinde" dedi.

  TİCARİ KOŞULLAR ZORLADI: Minicargo gibi bir aracın 10 yıl önce düşünülemeyeceğini kaydeden Christian Streiff, "Bugünkü ticari koşullar bunu zorunlu kıldı. Özellikle şehir içinde kısa mesafelerde bu tip araçlar gerekiyor. Özellikle sanal ticaretin gelişmesiyle ticarette yeni bir boyuta geçiyoruz. Minicargo bunun için çok önemli bir proje" diye konuştu.

  Koç’la fabrika değil üretim üssü yarattık

  FIAT Grubu CEO’su Sergio Marchionne, Minicargo projesinin Türk otomotiv sektörüne önemli katkı sağlayacağını belirterek, "Bugün bu projeyle benzersiz sonuçlar aldık. Otomotiv dünyasını etkileyecek bir projeye imza attık" dedi. Marchionne, Minicargo için Bursa’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 40 yıllık ortağı Koç Holding hakkında da övgü dolu sözler söyledi. Marchionne, "Koç Grubu bizim için çok önemli. Çok sağlam ve çok dinamik bir grup. Sadece Türkiye’de ve sadece otomotivde değil, bir çok alanda Avrupa’da da çok iyi tanınıyor" dedi. Koç Grubu’yla ortaklıklarının sıradan bir ortaklık olmadığını da kaydeden Marchionne şöyle konuştu: "Ortaklığımız sadece bir fabrika değil üretim merkezi yarattı. Bu merkez 2009 yılında 400 bin adet araç üretecek. Biz Tofaş’ın elde ettiği sonuçları Minicargo’nun dünya tanıtımını Bursa’da yaparak takdir ediyoruz" dedi.

  BMW’ciler Tofaş’ı ziyaret edecek

  TOFAŞ fabrikası Minicargo projesi ve birkaç ay önce dünya tanıtımı yapılan Linea projesiyle birlikte üretim kapasitesinin hemen hemen tamamını kullanmaya başladı. Bu iki proje öncesi tüm kalıp ve gövde üretim tesislerini yenileyen Tofaş, son olarak Alman üretici Shüller’in geliştirdiği 2 bin tonun üzerindeki ağırlığa sahip pres ünitesiyle Alman üretici BMW’nin de dikkatini çekti. 30 milyon Euro’luk fiyatıyla dakikada 13 parçaya şekil verebilen pres ünitesinin bir benzerini almak isteyen BMW yöneticileri yerinde görmek için Tofaş fabrikasını ziyarete gelecek. Tofaş fabrikasında hemen hemen her adımda birçok robot çalışıyor. Minicargo ve Linea üretim bandı üç vardiyada yapılıyor. Kısa bir süre sonra saatte 40 adet aracın bantlardan inmesi hedefleniyor. Minicargo projesinde üretimin başlamasıyla birlikte Tofaş ve tedarikçilerinde yeni istihdam sağlanacak. Yıl sonuna kadar toplam 2 bin 700 çalışan işe alınarak sadece Tofaş’ın çalışan sayısı 8 bine ulaşacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı