Gündem Haberleri

  Straw: Irak'ta istikrar 10 yılda sağlanabilir

  LONDRA (A.A)
  13.10.2005 - 07:39 | Son Güncelleme:

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Irak'ta istikrarın sağlanmasının 10 yıl sürebileceğini söyledi.

  Straw, BBC televizyonunda yayınlanan tartışma programında yaptığı açıklamada, direnişçilerin Şii ve Kürt yönetimine karşı yürüttükleri savaşta binlerce kişinin ölmüş olmasına karşın Irak'ın demokrasi yolunda olduğunu savundu.
    
  Straw, şunları söyledi:
    
  “Ben Irak konusunda iyimserim; 5-10 yıl içinde Irak'ın istikrara kavuştuğunu göreceğimiz kanısındayım. Kanaatimce, Irak'ta ulus oluşturma konusunda kıyaslamayı, savaş sonrası Avrupa'nın durumu, Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından istikrarlı uluslar oluşturma ve Afganistan'daki duruma bakarak yaptığımızda bu makul bir olasılıktır.”
    
  Straw Irak'taki geçici hükümeti belirlemek amacıyla Ocak ayında yapılan seçimlerin ve 15 Ekim Cumartesi günü anayasa taslağı konusunda yapılacak referandumun, Irak'ın demokrasiye yönelik önemli kilometre taşlarını geçtiğinin bir delili olduğunu ileri sürdü.
    
  İngiltere'nin bu ülkedeki 8500 askerini geri çekme konusunda bir takvim belirlemediğini kaydeden Straw, “Belirlenmiş bir tarih yok, ama son derece sınırlı sayıda yıl içinde tamamlanabileceğini ümit ediyoruz” dedi.
    
  İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, Irak'ta 8 İngiliz askerinin yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ölmesi olayında, İran'ın malzeme temin ettiğine ilişkin iddialarını hatırlatan Straw, ” Biz ayrıca, İran rejimi içindeki bazı unsurların olayın planlaması konusunda daha direkt bir ilişkilerinin olduğuna da inanıyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı