Gündem Haberleri

  'Stone Sendromu' ölüme götürüyor

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 02:07 | Son Güncelleme:

  Temel İçgüdü filminin erotik yıldızı Sharon Stone'un iki ay önce geçirdiği beyin rahatsızlığı, 40'ından sonra bilinçsizce egzersiz yapanları bekleyen tehlikeleri yeniden gündeme getirdi.

  Amerikalı doktorların ‘Stone Sendromu’ adıyla hafızalara yerleştirmek istedikleri bu sendrom, dikkat edilmezse öldürücü olabiliyor.

  Sharon Stone'un iki ay önce geçirdiği beyin rahatsızlığı, bütün dikkatlerin 40 yaşından sonra yapılan bilinçsiz egzersiz hareketlerine çevrilmesine neden oldu. Amerikalı doktorlar, ölümle sonuçlanabilecek tehlikelere dikkat çekmek amacıyla Sharone Stone'un ününden yararlanma kararı aldılar ve 'Stone Sendromu' adını tescil ettirmek için harekete geçtiler. Katılacağı bir yardım koşusu için antrenman yaptıktan sonra beyin kanaması geçiren 43 yaşındaki aktrisin adını ölümsüzleştirecek olan bu sendrom, yaşlılık psikolojine giren tüm egzersiz çılgınlarını tehdit ediyor.

  Hatırlanacağı gibi, Sharon Stone 29 Eylül'de San Fransisco'da şiddetli başağrısı şikáyetiyle hastaneye kaldırılmıştı. Beyin damarlarından birinin yırtıldığı tespit edilen sanatçı, tıpta devrim niteliği taşıyan bir yöntemle hayata döndürülmüş ve boynuna, kafatasındaki hasarlı bölgeyi by-pass edecek platin tüpler yerleştirildi.

  Stone'un rahatsızlığına neyin yol açtığı bir süre anlaşılamadı. ARkasından doktorlar, rahatsızlığı, günde üç saatini egzersizle geçiren ünlü yıldızın bir gün önce yaptığı beş kilometrelik koşuya bağladılar. Amerikalı doktorlara göre, ülkede 40 yaşın üstündekiler için egzersizlerden kaynaklanan felç ve kalp krizi vakaları son yirmi yılda üçe katlanmıştı.

  'Stone Sendromu,' özellikle yaşlanmayı içine sindiremeyenleri hedef alıyor. Joggingin babası olarak bilinen 52 yaşındaki Jim Fixx, bir koşu sırasında fenalaşarak yaşamını yitirmişti. ‘‘Otostopçu'nun Galaksi Rehberi’’ kitabının yazarı 49 yaşındaki Douglas Adams da evinde egzersiz yaparken kalp krizi geçirerek ölmüştü.

  AMERİKAN GÜZELİ KÖTÜ ÖRNEK

  Ohio State Universitesi uzmanları, son yıllardaki egzersiz çılgınlığına, başrolde Kevin Spacey'in oynadığı 'Amerikan Güzeli' adlı filmin neden olduğunu iddia ediyorlar. Filmde Kevin Spacey'i, vücut geliştirme merakı yüzünden işini bırakan bir reklamcıyı oynuyordu.

  California Üniversitesi'nden Dr. John DiFiori, '40 yaşın üstündekilerin doktor tavsiyesi olmadan egzersiz yapmaları ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden öncelikle doktora gidilmeli' derken, New Yorklu psikolog Linda Sapadin, egzersiz çılgınlarına 40 yaşın keyfini çıkarmalarını tavsiye ediyor ve yaşlılık sendromunun 50'li yaşlarda geçtiğini anımsatıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı