Gündem Haberleri

  STK'lar ölüm oruçları için Türk'le görüştü

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül, ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için görüşmelere bir an önce başlanması ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, F tipi cezaevleri uygulamasının ertelendiğine ilişkin açıklamasının yinelenmesi gerektiğini söyledi.

  İHD, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK, KESK ve halkevleri yöneticileri, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile Bakanlıkta cezaevlerindeki ölüm oruçları konusunda bir görüşme yaptı.

  İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türk'e, cezaevlerindeki ölüm oruçlarıyla ilgili görüşmelerin hemen bugün başlatılması gerektiğini ifade ettiklerini kaydetti.

  'Türk'ün girişimi önemli'

  Öndül, "Bir mutabakatın oluşabilmesi için diyalog sürecinin işletilmesi gerekir. Bu nedenle heyetin derhal görüşmelere başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu heyeti görevlendirecek Adalet Bakanı'nın girişimini çok önemsiyoruz. Bir tek kişinin bile ölmesini istemiyoruz" dedi.

  Bir gazetecinin, görüşmede Adalet Bakanı Türk'ün neler söylediğine ilişkin sorusu üzerine Öndül, Türk'ün, 9 Aralık'ta yaptığı açıklamadan bir sapma olmadığını, aynı kararlılık içerisinde bulunduğunu söylediğini anlattı.

  Adalet Bakanı Türk'ün, görüşmelerin ne zaman başlayacağı konusunda neler söylediğinin sorulması üzerine Öndül, Türk'ün bu konuda açık bir beyanda bulunmadığını, ancak bu isteklerini bugün değerlendireceğini umduğunu söyledi.

  'Yeniden görüşmelere başlansın'

  Dokuz sivil toplum kuruluşunun temsilci ve üyeleri İnsan Hakları Haftası'nın sona ermesi dolayısıyla Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde biraraya geldi.

  İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül bu yıl 15. düzenlenen haftanın, ölüm orucu eylemleriyle geçtiğini söyledi.

  Öndül, "İnsan Hakları Haftası etkinliklerinin bu gün son günü. Gönül isterdi ki geleceğe dönük umutlarımızı seslendiren bir kapanış yapalım. Ne yazık ki insan hakları etkinlikleri ölüm orucu eylemleri altında geçti. Ölüm oruçlarıyla ilgili olarak gene de iyimseriz" diye konuştu.

  Hüsnü Öndül, daha sonra 9 sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan ortak açıklamayı okudu. Açıklamada, "Kuruluşlarımız, açlık grevi ve ölüm orucu eyleminde gelinin noktada, eylemin bitirilmesi için gerekli koşulların tekrar yaratılmasının zorunlu olduğu ve yaratılabileceği kanısındadır" denildi.

  Görüşmelere önkoşulsuz olarak derhal yeniden başlanılması ve sonuç alınıncaya kadar kesintisiz olarak sürdürülmesi istenen açıklamada, ölüm orucunu sürdüren tutuklu ve hükümlülerin de sağlanmış olan gelişme ve ilerlemeleri değerlendirmeleri gerektiği vurgulandı.

  FP destekliyor

  Kozakçıoğlu, bir gazetecinin "Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı aramış. Tansu Çiller'i de aradı mı?" sorusunu yanıtlarken, böyle bir telefondan haberi olmadığını söyledi. Yasada yer alan "malum hüküm" nedeniyle FP'nin tasarıya destek verdiğini dolayısıyla Özkan'ın, Kutan'ı aramasının normal olduğunu kaydeden Kozakçıoğlu, DYP'nin tasarıya red oyu vereceğini bildirdi.

  Villa iddiası

  Bir gazetede İstanbul'da villa aldığına ilişkin haberler çıktığının hatırlatılması üzerine de Kozakçıoğlu, haberin tamamen yanlış olduğunu söyledi. Kendisinin öyle bir ev almadığını, öyle bir evinin de bulunmadığını kaydeden Kozakçıoğlu, habere konu olan evin kızlarına ait olduğunu söyledi.

  Polisleri kışkırtan milletvekili

  Kozakçıoğlu, polis kökenli milletvekillerinin Çevik Kuvvet polislerine telefon ederek yürümelerini sağladığı yolundaki haberlerin sorulması üzerine de iddia sahiplerini iddialarını ispatlamaya davet etti. Kimin telefon ettiğinin açıklanmasını isteyen Kozakçıoğlu, "Benim böyle bir eylemim yoktur. Kimse açıklasınlar. Aksi takdirde iddia sahipleri hakkında dava açacağım" diye konuştu. Kozakçıoğlu, "Ortada çok ince bir ayar var, bu ayarı kim yapıyorsa ortaya çıkarılsın" dedi.

  Ankara Milletvekili Saffet Arıkan Bedük de konuya ilişkin haberlerden üzüntü duyduğunu ifade ederek, milletvekillerinin yürümeleri için polise telefon edeceğine asla inanmadığını söyledi. İddiaları vahim olarak niteleyen Bedük, "Bu iddiaları ortaya atanları, iddialarını ispatlayamazlarsa müfteri ilan ediyorum" diye konuştu.

  Konuyla ilgili olarak kendisinin de dava açacağını kaydeden Bedük, "O kişi nasıl bir milletvekili ki bir telefonla yedi bin polisi yürütüyor" dedi.
  Aydınlar cezaevine giremedi

  Bayrampaşa Cezaevi'nde ölüm orucu eylemi yapan tutuklu ve hükümlülerle görüşmeye gelen bir grup sanatçı ve yazar, içeri alınmayınca cezaevi girişine çiçek bıraktı. Cezaevi önüne saat 14.20 sıralarında gelen ve aralarında sanatçı Rutkay Aziz, Edip Akbayram, Suavi, Ferhat Tunç ve Halil Ergün'ün de bulunduğu grup adına bir açıklama yapan yazar Ataol Behramoğlu, açlık grevi ve ölüm orucunda olan kişileri ziyaret amacıyla geldiklerini söyledi. Gelişmelerin gelip dayandığı bu tıkanma aşamasında ölümlerin olacağının artık herkes tarafından bilindiğini ifade eden Behramoğlu, "Biz bunun derin kaygısını taşıyoruz" dedi. Sanatçı Halil Ergün de içerideki tutuklularla görüşmek istediklerini belirterek, "Bu bizim insan olarak,sanat yapan insanlar olarak sorumluluğumuzdur" şeklinde konuştu. Sanatçı Suavi de görüşmelerin tıkandığı bu noktada sanatçı ve yazarlar olarak görüşmelerde bulunabileceklerini söyledi. Gruptakiler daha sonra, ellerindeki çiçeklerle cezaevine girmek istediler. Cezaevinin kapısını çalmalarına rağmen içerden herhangi bircevap alamayan sanatçı ve yazarlar, ellerindeki gül ve papatya buketlerini cezaevinin araç giriş kapısının önüne bıraktılar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı