GeriGündem Statik ömrü bitti, yıkın yenisini yapın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Statik ömrü bitti, yıkın yenisini yapın

Statik ömrü bitti, yıkın yenisini yapın
refid:17034365 ilişkili resim dosyası

Üsküdar Altunizade’deki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi, statik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle yıkılıp yeniden inşa edilecek. 1978’de temeli atılan cami 1980’de ibadete açılmış, minareleri ise 1983’te tamamlanmıştı.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporuna göre, statik ömrünü tamamlayan caminin yıkılarak yeniden inşa edilmesi için gerekli plan düzenlemelerinin yapılması talep edildi. Maliye hazinesi adına kayıtlı 6 bin 790 metrekarelik alanda bulunan caminin, üniversite alanında kaldığı için yeniden inşa edilemediği, bu sebeple dini tesis alanına alınması gerektiği belirtildi.
Eğitim amaçlı cami
Üsküdar Kaymakamlığı ve Müftülüğü’nün görüşlerinin de yer aldığı raporda, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin eğitim amaçlı uygulama camisi olarak kullanıldığı belirtildi. Konuyla ilgili talepleri inceleyen komisyon, alanın dini tesis alanına alınmasını onaylayarak, Büyükşehir Meclisi’ne havale etti. Büyükşehir belediye meclisi komisyon raporunu oybirliğiyle kabul ederek plan değişikliğini onayladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle