Gündem Haberleri

  Stad dolusu Memleketim şarkısı

  Hürriyet Haber
  20.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını çaktığı tarihin üzerinden tam 92 yıl geçti. O tarih, dün Edirne’den Kars’a tüm yurtta coşkuyla kutlandı.

  TÖREN'DEN KARELER / FOTO GALERİ

  YURTTA 19 MAYIS COŞKUSU / WEB TV

  19 MAYIS Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayram tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde coşkuyla kutlandı. Başkent Ankara’da bayram, devlet protokolünün katıldığı 19 Mayıs Stadyumu’nda renk tayfı altında kutlandı. Kutlamalara çağrılan yabancı gençler folklor gösterisi yapıp sema dönerken, pop şarkılarla başlayan gösteriler Roman havası ve misketle sürdü. Gençler, Vangelis’in parçaları eşliğinde modern gösteriler de sundu. Geçit töreninden önce Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Özlem Kavadar küçük bir konser verdi. Kavadar’ın Jandarma Bandosu eşliğinde seslendirdiği Sertab Erener’in son albümünden “Rengarenk” parçasıyla “Memleketim” şarkısına tüm stadyum eşlik etti. Bu sırada Türk Hava Kurumu’nun paraşütçüleri iniş yaptı. Gençler gösterilerin ardından Sümer Ezgü’nün konseriyle kutlamayı sürdürdü. Kutlamalara 25 ülkeden genç konuklar katıldı. Gençler, ulusal kıyafetleriyle geçerken büyük ilgi gördü.

  - Samsun’da, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da 18 silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru’yla geldiği Tütün İskelesi’nde coşku vardı. Temsili Bandırma Vapuru önündeki ‘Kurtuluş Yolu’nda Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a çıkışı Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncuları tarafından canlandırıldı. Atatürk’ü oynayan tiyatro oyuncusu, halkı selamlarken büyük alkış aldı.

  - Bayram nedeniyle çeşitli illerden gelen 33 dağcı, Kayseri’de Erciyes Dağı’nın 3 bin 916 metrelik zirvesine tırmandı.

  - Konya’da bayram nedeniyle MHP İl Başkanlığı MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin sözlerinin ardından gündeme gelen ‘püskevit’lerden dağıttı.

  - 19 Mayıs, Maltepe 2 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlüler tarafından da kutlandı.Tutuklu ve hükümlüler tiyatro oyunu sergileyip folklor gösterisi yaptı.

  Poşulu Bakan

  BATMAN’daki kutlamalara Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katılırken BDP’li belediyeden hiç bir temsilci katılmadı. Coşku içinde geçen gösterilerin ardından Şimşek, yarışmalarda derece alan öğrencileri kutladı. Anadolu Lisesi öğrencisinin protokole getirdiği Türk bayrağını alarak 3 kez öpen Şimşek, daha sonra halk oyunlarını sergileyen ekibin yanına gitti. Öğrencilerin başındaki poşuyu alıp bir süre kendi başına takan Şimşek, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

  TT Arena’da ilk tören

  19 MAYIS Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı TT Arena’da ilk kez kutlandı. Kutlamada Atatürk’ü canlandıran Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi Tuna Güvercin askeri üniformayla Zeybek oynadı. Üsküdar Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu öğrencisi Ebru Canlı da şiir okudu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 3’üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın öğrenci ve velileri selamlamasıyla başlayan törende Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri gösterilerinde “Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Dil” ve “Vatan Sana Canım Feda” yazdılar.

  GÜNEYDOĞU'DA 19 MAYIS COŞKUSU / WEB TV

  ARENA'DA İLK RESMİ TÖREN / WEB TV

  SAMSUN'DA 19 MAYIS COŞKUSU / WEB TV 

   

  İŞTE TAKSİM'DEKİ 19 MAYIS  TÖRENİ / WEB TV

   

  19 MAYIS KUTLU OLSUN / WEB TV 

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı