Gündem Haberleri

  SSK'lı ilik nakli için yurt dışına gidebilecek

  ANKARA(ANKA)
  08.02.2006 - 09:17 | Son Güncelleme:

  Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Türkiye’de uygun verici bulamayan ilik hastalarının yurt dışı laboratuar tetkiklerini ve nakliye ücretlerini ödeyecek.

  Türkiye’de, biri İstanbul’da diğeri Ankara’da olmak üzere 2 ayrı kemik iliği bankası bulunuyor. Edinilen bilgiye göre, İstanbul’daki bankada yaklaşık 30 bin, Ankara’daki bankada ise 5 bine yakın kişinin ilik kaydı bulunuyor. Emekli Sandığı’na mensup kişilerin kemik iliği nakillerinin yapılabilmesi için testler hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleştirilebiliyor. Uygun doku bulunduğunda ise bu kişilerin test ve nakil masrafları kurumları tarafından faturalanarak ödeniyor.

  2005 yılı Bütçe Talimatında konuyla ilgili madde şöyle:

  "Tedavisi için kemik iliği ya da kök hücre nakli gerken ve yurt içinde uygun verici bulunmadığı belgelendirilen hastalar için yurt dışındaki doku bankaları aracılığı ile tespit edilen verici adaylarının kan örneklerinin getirilmesi (bir defa en fazla 10 kişiye ve toplamda 25 kişiye ait olmak üzere) ve uygun doku bulunduğunda Türkiye’de naklin yapılabilmesi için dokunun temini ve intikali ile ilgili masraflar alıcının kurumu tarafından fatura karşılığı ödenir."

  TARAMALAR 7 BİN EURA’YU BULUYOR

  SSK’nın konuya ilişkin yayınladığı genelgede, tedavisi için kemik iliği ya da kök hücre nakli gereken ve yurt içinde uygun vericisi bulunmadığı belgelendirilen sigortalılar ile SSK’nın sağlık yardımlarından yararlanan diğer kimselerin yurt dışında bulunan donörden doku bankaları aracılığı ile ilik alınması ve getirilmesi işlemindeki nakliye/transfer ücreti ile yapılması zorunlu laboratuar tetkiklerine ait bedellerin artık SSK tarafından ödeneceği belirtildi.
  Edinilen bilgiye göre ilk test yaklaşık 70 Euro’ya mal olurken, taramaların yurt dışında yapılması ve 10 testi bulması durumunda bu rakam 7 bin Euro’ya kadar çıkıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı