GeriGündem SSK-SGK sorgulama - 4 a hizmet dökümü nasıl alınır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SSK-SGK sorgulama - 4 a hizmet dökümü nasıl alınır?

SSK-SGK sorgulama - 4 a hizmet dökümü nasıl alınır?

SSK-SGK sorgulamasının internet üzerinden nasıl yapıldığı vatandaşlarımızın merak ettiği bir konu. İnternetten SSK-SGK 4 a hizmet dökümü sorgulaması yapmak için e-Devlet şifresine ihtiyaç vardır. SSK-SGK sorgulamalarının nasıl yapıldığını detaylı olarak haberimizde bulabilirsiniz.

SGK yani açılımı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hayatımıza girdiği günden itibaren birçok alanda vatandaşlarına kolaylık sağladı ve sağlamaya da devam etmektedir. Bu alanlardan en çok kullanılmakta olan ve en çok uygulaması olan alanı sağlık sektörüdür. Sağlık sektöründe oldukça büyük yardımları dokunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigortası olmayan vatandaşlara, işçilere, emekli vatandaşlarına, 18 yaş altı çocuklara sağladığı sağlık sigortası ile günümüzde oldukça önemli ve büyük bir yere sahiptir. Sağlık sektöründe oldukça yardımı dokunan SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu size sadece bir sigorta sağlamakla kalmayıp emekliliğinizde rahat edebilmeniz için de bir uygulama oluşturmuştur. Sigortalı olarak çalıştığınız süre içinde sigorta için ödediğiniz primler sayesinde belirli bir miktar prim demek daha doğru olacaktır. Yatırdığınız bu prim ve yaptığınız iş ölçüsünde size çalışma hayatınızın bittiği yani emeklilik zamanında bir maaş veriyor. Bu maaş emekli olduğunuz günden itibaren verilmeye başlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir kolaylığı da internet üzerinden oluşturmuş olduğu uygulamalar sayesinde birçok alandaki sorgulama işlemlerini internet üzerinden de gerçekleştirebilmesidir.

SSK-SGK SORGULAMA

 E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilir. Ancak internet bankacılığı (Akbank, alBaraka, Anadolubank, Deniz Bank, Finansbank, Enpara.com, Garanti, INGBANK, Şekerbank, TEB, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası) ile de e-Devlet sistemine giriş yapılabilmektedir. e-Devlet şifrenizi aldıktan sonra SGK hizmet dökümü sorgulaması yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu web sitesine gitmeniz gerekmektedir. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız kayıtlı olduğu için bütün hizmet bilgileriniz karşınıza gelecektir. Sonrasında istediğiniz şekilde inceleyebilir veya çıktısını alabilirsiniz.

 Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını merak ediyorlarsa e-Devlet sisteminden ne zaman emekli olacaklarını hesaplayabilirler. Bunun için vatandaşların e-Devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olan vatandaşların ‘https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim’ web sitesine gittikten sonra ‘Sigorta Kolu’ kısmında yazan seçeneklerden birini (4A, 4B, 4C) işaretlemesi gerekmektedir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

Daha sonra ise ‘Hizmete Başlama Tarihi’ kısmının eksiksiz doldurulması ve ‘sorgula’ butonuna basılması lazımdır. İşlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza ‘Sorgulama Sonucu’ çıkacaktır. Bu sonuçta emeklilik aylığı kazanma koşullarının bilgisi verilmektedir. Böylelikle sorgulama yapan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını öğrenebilirler.

SGK 4A EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ SORGULAMASI

4A çalışanları emekli aylık bilgisi sorgulaması yapmak için e-Devlet sistemine giriş yaparak ‘https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi’ web sitesine gitmelidir. Söz konusu bağlantıya giden vatandaşların karşısına herhangi bir işlen yapmadan emekli aylık bilgisi sonucu gelecektir.

E-DEVLET İLE SGK 4B EMEKLİ AYLIĞI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

BAĞ-KUR (4B) kurumuna bağlı olarak çalışan vatandaşlar ne kadar emekli aylığı alacaklarını hesaplayabilirler. e-Devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar ‘https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama’ web sitesine giriş yaparak emekli aylığı hesaplaması yapabilirler. Söz konusu adrese giden vatandaşların emekli aylığı hesaplaması yapmak için kurum seçmesi gerekmektedir. e-Devlet sisteminde Esnaf veya Tarım kurumlarından birini seçen vatandaşlar ‘Sorgula’ butonuna tıkladıklarında emekli aylığı hesaplama sonucu ekrana gelecektir.

E-DEVLET SGK HİZMETLERİ

e-Devlet kapısı üzerinden SGK 4A, 4B ve 4C sorgulaması ile alakalı yapılabilen hizmetler şu şekildedir;

4A Hizmetleri

4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

4A Banka ve Adres Değişikliği

4A Emekli Aylığı Kesintileri

4A Emekli Aylık Bilgisi

4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama

4A Emeklilik Kaydı

4A Emekli Ödeme Bilgileri

4A Hizmet Dökümü

4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama

4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti

4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama

4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

4B Hizmetleri

4B Banka ve Adres Değişikliği

4B Basamak Bilgisi

4B Borç Durumu

4B Emekli Aylığı Kesintileri

4B Emekli Aylık Bilgisi

4B Hak Sahipliği

4B Hizmet Bilgisi

4B Ödeme Dökümü

4B Tescil Kaydı

4B 6111 Yapılandırma Borç Bilgileri

4B(Bağkur)Günlük Kazanç Beyanı Girişi

4B Emekli Aylığı Hesaplama

4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı

4C Hizmetleri

4C Banka Değişikliği

4C Bir Aylık Maaş Tercihi

4C Emekli Aylığı Kesintileri

4C Emekli Aylık Bilgisi

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

4C Tescil Kaydı

4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi

Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belge Doğrulama

4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi

4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Sorgulama

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama

Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle