Gündem Haberleri

  SSK hastaları rahatlayacak

  Ankara
  26.02.2005 - 09:46 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Sigortalar Kurumu, SSK’lı hastaların hastanelerdeki işini kolaylaştıracak genelgeyi hazırladı.
    80 kuruşu maaştan keseriz

  SSK’lı hastaların hangi koşullarda hastanelere kabul edileceği, ne gibi bürokratik işlemlerle karşılaşacağı ve ilaç alım kurallarını belirleyen "Sağlık Bakanlığı-Sosyal Sigortalar Kurumu Sağlık Hizmetleri Protokolü Genelgesi" Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İmzası ile illere gönderildi.

  Genelgeye göre, acil tedavisi gereken SSK’lı hastalar direk hastaneye başvurabilecek. Aktif sigortalının acil müdahalesi yapıldıktan sonra getirilecek vizite kağıdı ile işlem sonradan tamamlanacak.

  Genelgeye göre, hastaneye başvuran çalışan sigortalıdan vizite kağıdı fotokopisi, emekli sigortalıdan sağlık karnesinin fotokopisi veya bunların yerine geçmek üzere kontrol eden görevli tarafından "asılları görülmüştür" şeklinde onaylanmış onay formu istenecek.

  YENİ KARNE ZORUNLULUĞU

  Genelgede, hastanelerde yapılacak tüm işlemlerde SSK’lı ve hak sahiplerinin yeni tip "otokopili karne" kullanımı zorunluluğu getirildi. Genelgede, "SSK’lı hastalar tarafından kullanılan sağlık karneleri sadece ilaç ve malzeme yazımı amacıyla kullanılacaktır" denildi.

  Hastanelerde yatarak tedavi gören sigortalıların ilaçları hastanelerce karşılanacak. Ancak hastane eczanesinde ilaç yoksa "yoktur" kaşesi basılarak SSK ile sözleşmeli eczaneden ilaç temin edilecek. Hastane tarafından temin edilerek hastalara kullanılan ilaçlar, kamu kurumlarına serbest eczanelerde uygulanan indirim oranları yansıtılarak fatura edilecek. Ayaktan tedavi gören SSK’lı hasta ise ilacını sözleşmeli eczaneden, sözleşmeli eczanede bulunmaması halinde diğer eczanelerden SSK mevzuatı doğrultusunda temin edecek.

  Kanser, böbrek hastalığı gibi uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalıklar için kullanılacak ilaçlar, bu tedavinin "uzun süreli tedavi" olduğunun, reçeteyi düzenleyen hekim tarafından reçete üzerinde tedavi süresini ve ilacın dozunu belirtmesi kaydıyla sözleşmeli eczaneden temin edilebilecek. Sürekli ilaç kullanımı ve ilaç muafiyet raporları ise Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve SSK tarafından belirlenecek resmi ve özel hastanelerce verilecek. Reçetelerde doktor imza ve kaşesi dışında mühür ve onay işlemi yer almayacak.

  Hastaneler, yatarak tedavi gören hastalara, temin ettikleri iyileştirici nitelikte tıbbi sarf malzemelerini kullanacak. Hastane stoklarında mevcut olan tıbbi malzemeler ise ayakta tedavi gören SSK’lı hastalara verilebilecek.

  Hastaneler tarafından her ayın ilk 10 günü içinde SSK’ya intikal ettirilen, ön incelemesi yapılmış veya yapılmamış fatura tutarları, en geç fatura tesliminden sonraki 60 gün içinde ilgili sağlık kurumuna aktarılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı