Gündem Haberleri

  SSK borçlarına 60 ay vade

  Hürriyet Haber
  28.01.2006 - 19:13 | Son Güncelleme:

  Başesgioğlu, Denizli Ticaret Odası'nda (DTO) 22 dernek, vakıf ve odadan oluşan Denizli Platformu üyeleriyle bir toplantı yaptı. Toplantıda konuşan Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur alacaklarıyla ilgili yeni bir yapılandırmaya gidildiğini söyledi.

  Yapılandırılan borç miktarını 21 milyar YTL olarak açıklayan, bunun 5 milyar YTL'sinin SSK ve 16 milyar YTL'sinin Bağ-Kur prim alacağı olduğunu belirten Bakan Başesgioğlu, şöyle konuştu:

  “1998 yılı sonuna kadar olan tüm Bağ-Kur borçları ile 100 bin YTL'nin altındaki SSK borçlarına gecikme zammı, 1999 yılından itibaren de TEFE ve TÜFE oranları belirlenerek borçlar güncelleştirilecek. 100 bin YTL'nin üzerindeki SSK borçları ise Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan zor durum kabul edilen likitlide rasyosuyla teknik olarak hesaplanan bir yöntemle tespit edilecek. Bu durumdaki borçlarda yüzde 30'a kadar terkin söz konusu olacak.”
  Diğer Bağ-Kur ve 100 bin YTL'nin altındaki SSK borçlarının da borcun yapısı ve süresine göre yeniden terkin olacağını ifade eden Başesgioğlu, “Bu borçlanmalarda da yüzde 35'lere varan terkinler olacak. 60 aya kadar taksitlendirme söz konusu olacak bu borçlanmalarda, bu taksitlendirme için vade farkı konulacak. Bu yüzden borçluların peşin veya kısa vadede ödemeleri kendi lehlerine olacak” dedi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ödemelerde ilk 12 ay için yüzde 5, 24 ayı geçmediği taktirde yüzde 6, 24 ayı aşan vadelerde ise yüzde 7 oranında yıllık vade farkı uygulanacağını kaydetti.

  Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur'a prim borcu olanlara borçlulara başvuru için 2 ay süre tanıdıklarını, amacın yeni sosyal güvenlik sistemine geçerken mevcut sistemin hesaplarını temizlemek olduğunu, bununla ilgili yasanın gelecek hafta çıkabileceğini sözlerine ekledi.

  Denizli Platformu'nu temsilen konuşan DTO Başkanı Mehmet Yüksel ile DTO Meclis Başkanı İbrahim Tan, SSK primlerinin yüksek olmasından yakındı ve teşvik uygulamasında yeni düzenlemeye gidilmesini istediler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı