GeriGündem Güney Asya'da yer alan Sri Lanka tam olarak nerede? Sri Lanka'nın coğrafi konumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Asya'da yer alan Sri Lanka tam olarak nerede? Sri Lanka'nın coğrafi konumu

Güney Asya'da yer alan Sri Lanka tam olarak nerede? Sri Lanka'nın coğrafi konumu

Sri Lanka ve başkenti terör olaylarıyla gündeme geldi. Sabahki saldırıların ardından başkent Colombo'nun banliyösü Dehiwala'da hayvanat bahçesi yakınında 8. patlamanın ardından ise ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Terör saldırılarında iki Türk vatandaşının hayatını kaybettiği bildirildi. Peki, Güney Asya'da yer alan Sri Lanka tam olarak nerede? Sri Lanka'nın coğrafi konumu

Sri Lanka, resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.

BAŞKENTİ NERESİ?

Kolombo Sri Lanka'nın en büyük şehri ve başkentidir. Sri Lanka'nın medya faaliyetlerinin neredeyse tamamı başkent Colombo'da gerçekleştirilir. Şehir, Güneydoğu Asya'nın popüler bir moda merkezidir.

COLOMBO’DAKİ POPÜLER YERLER

Beria Gölü

Beira Gölü, Sri Lanka'da, Colombo şehrinin merkezinde bir göldür. Göl, şehirdeki birçok büyük işletme ile çevrilidir. Başlangıçta 100 yıl önce yaklaşık 1.65 km² araziyi işgal etti ve o zamandan beri çeşitli nedenlerden dolayı bugün 0,65 km²'ye düşürüldü.

Galle Face Gree

Geçmişte daha geniş bir alana yayılan ve “Galle Face Green” olarak anılan bölge, 1859 yılında Sir Henry George Ward tarafından düzenlettirilmiştir. Galle Face Green başlangıçta Hollandalılar tarafından toplarını Portekiz’e karşı stratejik bir ateş hattına dönüştürmenin bir yolu olarak ortaya atıldı.

Colombo Ulusal Müzesi

Colombo Ulusal Müzesi, aynı zamanda Sri Lanka Ulusal Müzesi olarak da bilinir, Colombo'daki iki müzeden biridir. Sri Lanka'daki en büyük müzedir. Merkezi hükümetin Ulusal Müzesi Bölümü tarafından korunmaktadır

Yorumları Göster
Yorumları Gizle