Gündem Haberleri

  Srebrenitsa zanlısının ailesi Sırbistan'dan davacı

  A.A.
  20.05.2011 - 17:45 | Son Güncelleme:

  Bosna'da işlenen savaş suçlarından dolayı Lahey'deki uluslararası mahkemece 16 yıldır aranan Ratko Mladiç'in eşi Bosilyka Mladiç ve oğlu Darko Mladiç, Sırbistan devletine dava açtı.

  Mladiç ailesinin avukatı Miloş Şalyiç gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 Şubat 2010 yılında ailenin kaldığı eve  düzenlenen operasyonda el konulan yaklaşık 15 bin avroluk para nedeniyle dava açıldığını bildirdi.
         
  Sırbistan Savaş Suçları Savcılığı ve polis tarafından el konulan Ratko Mladiç'in oğlu Darko ve eşi Bosilyka'ya ait paranın aileye iade edilmesini talep ettiklerini ifade eden Şalyiç, devletin paraya el koyma gerekçesinin bulunmadığını savundu.
         
  Şalyiç, ilk duruşmanın 23 Mayıs'ta yapılacağını ifade ederek, “Devletin bu paraların Mladiç'in firarı için kullanılmak üzere bulundurulduğunu kanıtlaması  gerekiyordu, fakat böyle bir şey olmadığı için ve paranın sahibi olan kişiler  hakkında benzer konularda soruşturma ve davalar olmadığına göre, alınan meblağ  geri verilmelidir” dedi.
         
  Bu arada, Darko Mladiç'in eşi Bilyana Mladiç'in, çalıştığı Sırbistan Telekom'dan geçen yıl hukuka aykırı olarak işten çıkartıldığı gerekçesiyle devlete dava açtığı öğrenildi.
         
  Bosnalı Sırpların eski askeri lideri olan Ratko Maldiç, Srebrenitsa'da 8 bin Boşnak'ın katledilmesi, Saraybosna'nın 44 ay boyunca kuşatma altında tutulması  gibi çeşitli suçlardan 16 yıldır, eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için  Lahey'de kurulan uluslararası mahkemece aranıyor.
        

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı