Gündem Haberleri

  Srebrenica katliamının görüntüleri

  Hürriyet Haber
  27.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  8 bin Bosnalı Müslüman’ın öldürüldüğü Srebrenica kentinde İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın en büyük katliamını gerçekleştiren Sırp komutan Ratko Mladiç, 16 yıl sonra bir ‘ihbar’ üzerine Belgrad yakınlarında bir köyde ele geçirildi. Mladiç’i yargılayacak olan mahkemede bir Türk hakim de görev yapıyor. Bu arada Srebrenica katliamının amatör kamerayla çekilmiş görüntüleri ilk kez yayınlandı.

  KATLİAMIN GÖRÜNTÜLERİ İLK KEZ YAYINLANDI / WEB TV

  Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nde işlenen savaş suçlarını yargılamak üzere BM tarafından 1993 yılında Lahey’de kurulan uluslararası mahkemenin kıdemli temyiz yargıçları arasında Büyükelçi Mehmet Güney de bulunuyor. Mahkemenin başkanı Jamaikalı yargıç Patrick Robinson Lahey dışında olduğundan, halen başkanlığa en kıdemli yargıç olarak Mehmet Güney vekalet ediyor.  

  BİNLERCE MÜSLÜMAN'IN KATLİAM EMRİNİ VERDİ / FOTO ANALİZ 

  Güney’in temyiz hakimi olarak görev yaptığı uluslararası mahkeme “Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi” adını taşıyor. 1993 yılında kurulan bu mahkeme 1990’lı yıllarda Balkanlar’da işlenen savaş suçlarına bakıyor. Sırpların Boşnakları hedef alan katliamlarını gerçekleştiren çok sayıda Sırp yetkilisi bu mahkemede yargılanıp mahkum olmuştu.

  MLADİÇ BU EVDE YAKALANDI / WEB TV

  "MÜSLÜMAN KASABI" YAKALANDI / WEB TV

  Srebrenica katliamının sorumlusu Mladiç, bütün dünyada büyük bir infiale yol açan bu saldırıdan sonra yaptığı bir açıklamada “Bu, benim Sırp milletine hediyemdir. 14’üncü asırda başlayan ve 5 asır süren Türk hakimiyetinin intikamını aldık” diye konuşmuştu. /images/100/0x0/55ea684ff018fbb8f87de873

  Mehmet Güney kimdir

  Mladiç’in yargılayacak mahkemenin yargıcı Mehmet Güney, 1998 yılından bu yana bu görevde bulunuyor.  1936 Siirt doğumlu olan Güney, Pertevniyal Lisesi’ni bitirdikten sonra   Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu, ayrıca Fransa’da Nancy Avrupa Üniversitesi’nden hukuk derecesi aldı. 1964 yılında Dışişleri Bakanlığı’na giren Güney, 1989-1998 yılları arasında sırasıyla Türkiye’nin Küba, Singapur ve Endonezya büyükelçisi olarak görev yaptı. Güney, 1992-1997 yılları arasında da uluslararası alanda büyük saygınlık taşıyan BM Uluslararası Hukuk Komisyonu üyeliği görevinde bulundu.

  SORGUSU SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE YARIM KALDI / FOTO GALERİ

  MLADİÇ MAHKEMEYE ÇIKARILDI / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı