Gündem Haberleri

  Sportmence yarışacağım

  Hürriyet Haber
  15.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, 14 Mayıs'ta yapılacak kongrede parti genel başkanlığına aday olduğunu ve sportmence yarışacağını bildirdi.

  Kutan, Partisi'nin İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği ‘Siyaset Seminerleri 2000’ konulu toplantıya katılarak partililere siyaset dersi veren Kutan, şöyle dedi:

  ‘‘Türkiye'de mevcut sistem millete güvensizlik üzerine kurulduğu için önemli kurumlar milli iradenin denetimi dışına çıkarılmıştır. Türkiye'de egemenlik, devlet, demokrasi, insan hakları, laiklik, hukun devleti, devletin üstünlüğü konularında kavram kargaşası vardır. Bu kavramlar üzerinde ortak bir anlayışın sağlanması zorunludur. Hiçbir demokratik ülkede Cumhurbaşkanı bizdeki kadar yetkili kılınmamış ve sorumsuz hale getirilmemiştir. Milli Güvenlik kurulu'nun kararları tavsiye seviyesinin üzerinde olmaktadır. Bu tatbikatın düzeltilmesinde yarar vardır. YÖK, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay aynı şekildedir.’’

  Genelkurmay'ın kendileriyle ilgili açıklaması ve ardındanh gelişen olayları da Kutan şöyle değerlendirdi:

  ‘‘Yetkili kurumlardaki arkadaşlarımla birlikte böyle bir bildirinin haklı olmadığı yönünde bir görüş oluştu. Demokratik ülkelerde böyle bir bildiri yayınlanması söz konusu değil. Partilerin muhatabı TSK'nın bağlı olduğu Başbakanlıktır. Türkiye'nin gerçek anlamda demokrasi tatbikatı yoktur.’’

  ‘İstifa edip gençlerin önünü açmayı düşünmüyor musunuz’ sorusunu yanıtlayan Kutan, ‘‘14 Mayıs'taki büyük kongrede genel başkan adaylarından biri de benim. İstifa etmeyi düşünmüyorum. Sportmence bir yarış içine gireceğim’’ dedi. Bir gazetecinin, ‘Partinin başında Erbakan olsaydı ona karşı da aday çıkar mıydı’ sorusu üzerine ise, ‘‘Kongreye yakın kurullarımız biraraya gelerek belki tek bir aday ile kongreye gitme hususunu müzakere edecek' yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı