Gündem Haberleri

  Sporcu transferinden eğitime pay

  Hürriyet Haber
  09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bütçe olanaklarının yetersizliği nedeniyle zorlanan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni gelir kaynakları arıyor. Bakanlık, mesleki eğitimin finansmanı için transfer ücretlerinden, milli piyango ve reklam gelirlerinden pay alınmasını önerdi. Ayırca, mesleki eğitimin maliyetinin yüksekliğini öne sürülerek, öğrencilerden katkı payı alınması istendi.

  Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki-teknik eğitimin finansmanı için oluşturulan Çıraklık ve Mesleki Eğitim Fonu'nda toplanan gelirlerinin büyük bölümünün genel bütçeye aktarılması üzerine yeni gelir arayışlarına girdi. Bakanlık, 16'ncı Milli Eğitim Şûrası'na hazırlık olarak, üniversiteler, meslek odaları, işçi ve işveren örgütlerine, mesleki eğitimin finansmanı konusundaki görüşlerini sordu. Çıraklık ve Mesleki Eğitim Fonu gelirlerinin alanında kullanılması en fazla desteklenen görüş olurken, bütçe olanaklarının artırılması, meslek okullarının okul-işletme yapısına kavuşturulması, döner sermaye sisteminin yeniden düzenlenmesi önerileri getirildi. En fazla desteklenen öneri ise öğrencilerden katkı payı alınması oldu. Diğer önerilerden bazıları da şöyle:

  1999-2010 döneminde profesyonel spor kulüplerinin transfer ücretleri üzerinden hem sporcu, hem de kulüp paylarından Mesleki-Teknik Eğitim Fonu'na yüzde 10-20 kesinti alınmalı.2010 yılından sonra bu pay yüzde 5'e indirilmeli.

  2000 yılından sonra 10 yıllık süre için Milli Piyango ve talih oyunlarından pay alınmalı.

  1999-2010 döneminde gazete ve dergilerin reklam gelirlerinin yüzde 3'ü ile radyo ve televizyonların reklam gelirlerinin yüzde 5'i mesleki eğitime aktarılmalı.

  2000-2010 döneminde silah alım-satım işlemlerinden pay alınmalı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı