Gündem Haberleri

  2017 yaz tatili ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

  Hürriyet Haber
  28.06.2017 - 20:24 | Son Güncelleme:

  Yaz tatili ne zaman bitecek, okullar ne zaman açılacak sorusu milyonlarca öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Okulların kapanmasıyla birlikte öğrenciler yaz tatiline çıktı. Yaz tatili planlarını okulların açılacağı tarihe göre şekillendirmek isteyen öğrenciler şimdiden planlarını ona göre yapıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan 2017-2018 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine göre okulların açılacağı tarih belirlendi. Peki, 2017 yaz tatili ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

  Okullar ne zaman açılacak sorusu, milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Okulların açılacağı tarihe göre değişkenlik kazanacak olan tatil planları, öğrenciler kadar velileri de ilgilendiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamış olduğu takvimi merak eden veli ve öğrenciler, araştırmalarını internet üzerinden gerçekleştiriyor. Peki, 2017-2018 döneminde okullar ne zaman açılacak? İşte, merakla beklenen konunun detayları

  Okullar ne zaman açılacak konusu, yaz tatilinin devam eden günlerinde araştırılmaya başlandı. Tatil planlarını uzun vadeli olarak şekillendirmek isteyen öğrenciler ve velilerinin sorguladığı okullar ne zaman açılacak sorusu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı bilgiler üzerinden netlik kazanacak. Peki, vatandaşların merakla araştırdığı okullar ne zaman açılacak? İşte, konuyla ilgili resmi bilgiler

  OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan 2017-2018 eğitim öğretim yılı çalışma takvimiyle ilgili genelge, illere gönderildi.

  Buna göre, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2018 Cuma sona erecek.

  Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018-2 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak ve 8 Haziran 2018 Cuma sona erecek.

  2018-2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak.

  "TATİLDE BASKICI TAVIR DOĞRU DEĞİL"

  Öğrencilerin heyecanla beklediği yaz tatili geldi. Ancak öğrencilerin ve velilerin uzun yaz tatili beklentisi birbiriyle uyuşmuyor. Sınav stresi ve yoğun ders temposundan çıkan öğrenciler yaz tatili boyunca hiç ders çalışmadan sürekli televizyon izleyerek, bilgisayar başında zaman geçirmek istiyorlar. Velilerin bu süreçte çocuklarına karşı baskıcı tavır sergilememesi gerektiğini anlatan Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi uzmanları; “Anne ve babalar uzun yaz tatilinde çocuklarının bütün yıl öğrendiklerini unutmasından endişe duyuyorlar. Bu süreçte de baskıcı tutumlarıyla çocuklara doğruyu anlatmaya çalışıyorlar. Öncelikle ebeveynler, çocuklarının yoğun ve yorucu bir eğitim öğretim hayatından çıktığının bilincinde olmalılar” diyor.

  Yaz tatili çocukların sosyal gelişimi için önem taşıyor

  Yaz ayları çocukların kendilerini sanat, spor ve sosyal açıdan geliştirebilmeleri için bir fırsat. Veliler tatil döneminde çocuklarını yetenekleri doğrultusunda çalışmalara yönlendirmeli diyen uzmanlar şunları söylüyor:

  “Anne ve babalar bu süreçte çocuklarına yazın sadece tatil yapılmayacağını, tatil dışında spor, sanat ve kültürel etkinliklerde de bulunmalarının bir fırsat niteliğinde olduğunu doğru bir dille anlatmalı. Ayrıca veliler, uzun tatil döneminde istedikleri zaman diliminde ders çalışarak bütün yıl öğrendikleri bilgileri tazeleyebileceklerini de mutlaka çocuklarına söylemeliler. Ders temposundan sıkılan öğrenciler, sosyal olarak gelişimleri için rahat bir zaman dilimine ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle derssiz geçirecekleri zamanlarda yetenekleri ölçüsünde mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmelerine yardımcı olunmalı. Su sporları,  basketbol ve voleybol gibi aktiviteler duyusal gelişimlerine de katkı sağlayacaktır. Zayıf dersi olan öğrenciler tatilde verimli çalışmak için bir plan oluşturmalılar. Bir plan dahilinde yapacakları tekrarlar öğrenciyi sık boğaz etmeden başarısız olduğu dersle bağ kurmasını sağlayacaktır. Yaz tatili boyunca yapılacak en iyi şeylerin başında görülmesi gereken tarihi yerleri ziyaret etmek geliyor. Bu kültürel aktiviteler anne, baba ve çocuk arasındaki etkileşimi de artırarak aradaki aile bağlarını kuvvetlendiriyor.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı