Gündem Haberleri

  Spor Bakanı'ndan 19 Mayıs açıklaması

  DHA
  14.01.2012 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 19 Mayıs kutlamaları ile ilgili yaşanan tartışmalara İzmir’den verdiği yanıtta kasten yanlış anlaşıldığını belirterek "19 Mayıs yok sayılamaz. İstismar edilmesi çabalarına seyirci kalmayacağız" sözleriyle sert tepki gösterdi.

  İzmir Çeşme Altınyunus Otel’de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen ve “Gençlik ve Sosyal Medyaö temasını taşıyan "Bölgesel Gençlik Çalıştayı" başladı. İki gün sürecek olan çalıştaya Ege bölgesinin çeşitli illerinden katılım olurken, açılış töreninde Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yöresel halk oyunları ile karşılandı. Törende bir konuşma yapan Kılıç, büyük bir heyecanla yola çıktıklarını ve genç bir nüfusa sahip Türkiye’de 1988 yılında oluşturulan ilk Gençlik Şurası’nın devamının gelmediğini, bunun bir kayıp olduğunu dile getirdi.

  "19 MAYIS’IN ÖNEMSİZLEŞTİRİLMESİ MÜMKÜN OLMAZ"

  İlk çalıştayı Samsun’da düzenlediklerini ancak Samsun tercihinin kendisinin seçim bölgesi olmasıyla ilgisinin olmadığını belirten Kılıç, konuşmasının devamında 19 Mayıs kutlamaları ile ilgili yaşanan tartışmalara göndermede bulundu. Kılıç, "19 Mayıs aynı zamanda büyük önderin Cumhuriyet’in ilerleyen yıllarda armağan ettiği bayramın adıdır. Bu yönüyle ayrıca bir önemi vardır. İnkar edilmesi, yok sayılması, reddedilmesi, önemsizleştirilmesi mümkün olmayan. Büyük öndere doğum tarihi sorulmuştur. Doğduğu 1881 yılının doğum günü doğru olarak kaydedilememiştir. O yüzden sadece 1881 olarak biliyoruz. Büyük önder ay ve gün cevabını ise 19 Mayıs olarak vermiştir. Bu tarih bu kadar önemli. 19 Mayıs aynı zamanda özgürlüğe yürüme iradesinin de doğum günü. 19 Mayıs aynı zamanda Cumhuriyet’e giden iradenin doğum tarihi. Dolayısıyla 19 Mayıs kenti Samsun’dan Atatürk’ün kurtuluşa ilk adımı attığı toplantıdan adım atmamızın çok büyük bir önemi vardır" diye konuştu. 

  "BAMBAŞKA KUTLAMALAR OLACAK"

  19 Mayıs kutlamalarına yeni bir anlam ve dinamizm kazandırmak, yeni bir yol çizmek için atılan adımları olduğunu kaydeden Kılıç, "Bunların hiçbiri Anadolu coğrafyasını ve gençlerimizi 19 Mayıs ruhundan yoksun bırakmaya yönelik adımlar değildir. Bilakis 19 Mayıs’larının kalplere ve akıllara hitap eden heyecanını Türk gençliğiyle buluşturmak için atılan adımlardır. Gençlik Haftası etkinlikleri 2012 senesinden itibaren bambaşka bir ruha ve heyecana tanıklık eden etkinlikler ve kutlamalar olacaktır" dedi.


  "SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ"

  Kılıç, konuşmalarını şöyle sürdürdü: "Kasten yanlış anlayanların 19 Mayıs kutlamaları üzerinden bir istismara girmelerine asla fırsat vermeyeceğiz, asla seyirci kalmayacağız. Atılan adımların nihayeti görüldüğünde 19 Mayıs’lara, 29 Ekim’lere, 23 Nisan’lara kazandırılacak heyecanın, coşkunun, boyutu çok daha iyi idrak edilecektir. Hükümet bunu biliyor. 23 Nisan’ı anlayamayan, 19 Mayıs’ı, 29 Ekim’i anlayamayan nesillerin Sultan Alparslan’ın 1071 yılında Anadolu’ya girişini anlamaları da mümkün değildir. Bu coğrafyanın vatan olduğunu, Türk yurdu olduğunu idrak edebilmesi de mümkün değildir. Bütün hedefimiz, arzumuz, ideallerimiz buna yöneliktir."

  Kılıç ayrıca, 192 tane yeni yurt projesi ile 400 bin yatak kapasitesine ulaşmaya hedeflediklerini anlatarak "2012’de 18 yeni stadyumun temelini atacağız. 60 tane gençlik merkezi inşaatına aynı anda başlayacağız. Spor salonları, yüzme havuzları, çim sahaları saymaya gerek bile görmüyorum" dedi.

  İzmir Valisi Cahit Kıraç ise toplumların gelişme ve kalkınma hedeflerine ulaşmada yeni dinamiklerin ağırlık kazandığını ve yönetim mekanizmalarının devreye girdiğini belirterek "Bu gelişmeler yerel dinamiklerin toplumsal dönüşüme katkısının önemini de artırmaktadır" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı