Gündem Haberleri

  SP'nin 'sosyal patlama' korkusu

  Hürriyet Haber
  02.01.2002 - 16:52 | Son Güncelleme:

  SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, ekonomik krizin sosyal patlamaya dönüşmesi endişesini taşıdıklarını belirterek, "Arjantin`de yaşananların yaşanacağından endişe ediyoruz" dedi. Bekaroğlu, bu konuda, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve parti liderleriyle görüşme kararı aldıklarını bildirdi.

  Mehmet Bekaroğlu, SP Başkanlık Divanı toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, partinin 81 ilde teşkilatlanma çalışmalarını büyük ölçüde tamamlandığını söyledi. Bu konunun toplantıda ele alındığını ifade eden Bekaroğlu, bundan sonra siyasi çalışmalarını artırarak devam ettireceklerini kaydetti.

  Türkiye ekonomisinde son günlerde ``yapay bir iyimserlik`` havası estirildiğini savunan Bekaroğlu, ``SP Başkanlık Divanı, ekonomide iyileşmenin olmadığını tespit etti. Piyasadaki iyimser havanın geçici olduğunu düşünüyoruz`` diye konuştu.

  IMF`den gelecek 10 milyar dolarlık kaynağın ekonomideki iyileşme nedeniyle değil, siyasi nedenlerle verildiğini savunan Bekaroğlu, ``ABD`nin Irak`a karşı gerçekleştireceği olası müdahalenin desteğe yolaçtığı`` endişesini taşıdıklarını kaydetti.

  Yaşanan ekonomik kriz ile beraber ortaya çıkan faturayı milletin ödediğini belirten Bekaroğlu, ``Krediden sonra ortaya çıkacak borcu faiziyle beraber ödeyecek olan yine millettir`` dedi.

  Hükümetin 2002 yılında reel sektör ile ilgili hiçbir şey yapmayacağına inandıkları görüşünü dile getiren Bekaroğlu, ``Bu gidiş bizce sosyal patlamayadır. Arjantin`de yaşananların yaşanacağından endişe ediyoruz. Bu konuyu, Başkanlık Divanı`nda ele aldık ve Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve siyasi partilerin temsilcileriyle görüşme kararı aldık. Bunun planını programını yapacağız`` diye konuştu.

  Filistin ve Afganistan`da yaşananlardan da endişe duyduklarını ifade eden Bekaroğlu, bu konuda Türkiye`nin dikkatli olması gerektiğini kaydetti. Bekaroğlu, ``ABD`ye giden Sayın Başbakan`ın toplum kesimleri ile görüşüp bu konudaki endişeleri iletmesi  gerekir`` dedi.

  'ÇIKIN YÜRÜYÜN' DEMEK KARGAŞA GETİRİR

  Mehmet Bekaroğlu, bir gazetecinin, sosyal patlamaya ilişkin endişelerini iletme konusunda bir görüşme takvimi belirleyip belirlemediklerini sorması üzerine de ``Tek tek karar vermedik. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Meclis Başkanı ve partilerin genel başkanlarıyla ciddi olarak endişelerimizi paylaşmak istiyoruz`` karşılığını verdi.

  Arjantin`de insanların ``aldatıldıklarını düşündükleri`` için sokağa çıktıklarını belirten Bekaroğlu, Türk insanının da aç olduğunu ve kandırıldığını düşündüğünü söyledi.Bekaroğlu, ``DYP, sivil itaatsizlik, ardından da halka yürüyüş yapma çağrısında bulundu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz`` şeklindeki soru üzerine de örgütlü toplumun siyasal iktidara karşı tavır koymasının, demokrasinin vazgeçilmez öğesi olduğunu söyledi. Bekaroğlu, ``Ancak millete (hadi bakalım, çıkın yürüyün) demek kargaşa getirir. Bunu, sağlıklı bir çağrı olarak görmüyoruz`` diye konuştu.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı