Gündem Haberleri

  Spielberg'e Alman devlet nişanı

  Hürriyet Haber
  12.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı ünlü yönetmen Steven Spielberg'e Shindler'in Listesi filmi nedeniyle Alman Üstün hizmet nişanı verildi.

  Berlin'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul ettiği Steven Spielberg'i ‘‘görüntülerle tarihi canlandıran insan’’ olarak tanımlayan Roman Herzog, yönetmenin ‘‘dikta rejiminde bile şahsi sorumluluğun nasıl olması gerektiğini gösterdiği için’’ Almanya'nın kendisine müteşekkir olduğunu söyledi. Savaştan sonra, Almanya'nın geçmişinin sorumluluğunu inkar etmediğini ifade eden Herzog, ‘‘Bir daha asla’’ sözünün Alman anayasasının yazılmamış birinci maddesi olduğunu belirterek ‘‘Biz 50 yıldan fazla, gücümüzün yettiği kadar, mümkün olmayacağını bilmemize rağmen, acıları unutturmaya çalıştık. Böyle görüntülere, hatırlamak ve anlamak için her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Resimler ve görüntüler bize anlamayı öğretmektedir.’’

  Cumhurbaşkanı Roman Herzog tarafından Alman Üstün Hizmet Nişanı ile ödüllendirilen Steven Spielberg, nişanı, hayatı boyunca aldığı en büyük ödül olarak tanımladı.

  Spielberg yaptığı kısa konuşmada, nişanı Shindler'in Listesi filminde emeği geçen herkesle paylaşmayı istediğini belirterek, tarihin yeniden hortlamaması için, tarihi unutmamak gerektiğine işaret etti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı