Gündem Haberleri

  Spielberg bana danışmalıydı

  Hürriyet Haber
  06.09.2005 - 16:36 | Son Güncelleme:

  Münih Olimpiyatları'na 1972'de yapılan baskının planlayıcısı Filistinli Muhammed Davut, saldırıyla ilgili film yapan Steven Spielberg'ün kendisine danışması gerektiğini söyledi. “Münih” adlı film 11 İsrailli atletin öldürülmesi ve ardından yapılan misilleme suikastlarını konu alıyor. Davut, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, “Bu film hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Neler olup bittiğiyle ilgili gerçeği anlatmak istiyorlarsa bu olaya karışan, gerçeği bilen insanlarla konuşmalılar. Benimle temasa geçilseydi, gerçekleri anlatırdım” dedi.

  Spielberg bana danışmalıydı

  Filistin Kurtuluş Örgütü'nden (FKÖ) ayrılan bir grup adına saldırıyı planlayan Davut, İsrailli atletleri kaçırmaları için 1972 olimpiyat oyunlarına silahlı militanlarını göndermişti. Rehinelerden ikisi baskın, 9'u da Batı Alman yetkililerinin kurtarma operasyonu sırasında ölmüştü. İsrail hükümeti misilleme saldırılarında en az 10 Filistinli militan öldürmüştü. Polonya'da 1981 yılında düzenlenen ve FKÖ'nün Mossad'ı sorumlu tuttuğu saldırıdan kurtulan Davut, İsrail'in bazı masum insanları da hedef aldığını, filmde bunlara da değinileceğini umduğunu söyledi.

  “Münih saldırısıyla hiç ilgisi bulunmayan insanlardan öç almaya kalktılar” diyen Davut, “Bu noktaları vurgulamayan bir film, gerçeklik ve tarih açısından haksız olacaktır” diye konuştu. İsrail'de en çok “Schindler'in Listesi” filmiyle tanınan Spielberg, “Münih” filminin tüm taraflara karşı hassas olacağını söylemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı