Gündem Haberleri

  SP’yle ittifak onda

  Turan YILMAZ/ANKARA
  10.09.2015 - 21:32 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Saadet Partisi’yle (SP) seçim ittifakı için doğrudan devreye girdiği ortaya çıktı.

  SP’nin iki önemli ismi Oğuzhan Asiltürk ve Temel Karamollaoğlu ile görüşen Davutoğlu, SP’yle pazarlığı yürütmek üzere, daha önce MHP ile koalisyon görüşmelerini de yürüten eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i görevlendirdi.


  SP 20’DE ISRARLI


  Davutoğlu’nun 3 hafta önce Başbakanlık Resmi Konutu’ndaki bu randevusunun ardından başlayan ve Çelik ile Asiltürk üzerinden yürüttüğü pazarlıkta SP, Meclis’te grup oluşturabilmeleri için gerekli olan 20 kişilik kontenjan istedi. AK Parti ise 6-7 kişilik bir kontenjan önerdi. SP, 20 kişilik kontenjan önerisinde ısrarcı oldu. Asiltürk Hürriyet’e, “Meclis çalışmalarına gerekli katkıyı sağlayabilmemiz için grup oluşturacak bir sayı bizim için olmazsa olmaz. Kabul edilmezse seçime tek başımıza gireceğiz” dedi.


  ERBAKAN SÜRPRİZİ


  20 kişilik kontenjan önerisine sıcak bakmayan AK Parti’nin yarınki kongreden sonra nihai kararını SP’ye bildireceği belirtilirken, kulislerde, “Belki ilk önerilen rakamda bir-iki artış olabilir ancak daha fazlası mümkün değil” görüşü dillendiriliyor. AK Parti’nin, SP ile ilişkileri bozulan merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ile de el altından temasa geçtiği, SP ile ittifak olmazsa Erbakan ile bir- iki SP kökenli isme listelerinde yer verebileceğinden de söz ediliyor.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı