Gündem Haberleri

  SP: Kaderimiz Arjantin'e benzeyebilir

  Hürriyet Haber
  21.12.2001 - 14:00 | Son Güncelleme:

  SP Grup Başkanvekili Yasin Hatiboğlu, IMF`nin programlarının uygulandığı ülkelerin aynı sonu yaşadığını savunarak, Hükümet`in Arjantin`deki sosyal patlamayı görmesi gerektiğini söyledi.

  Hatiboğlu, TBMM`de düzenlediği basın toplantısına, ``Umuyorum ki, Sayın Derviş`in akıbeti Cavallo`nun akıbetine, ülkemizin akıbeti de Arjantin`inkine benzemez`` sözleriyle başladı.

  IMF programlarının uygulandığı Endenozya, Malezya ve Arjantin`in aynı sonu yaşadığını dile getiren Hatiboğlu, Arjantin`de yaşananlardan ders çıkarılmasını istedi. Hatiboğlu, şöyle konuştu:

  ``Bu Hükümet Arjantin hükümetini, Arjantin`in maruz kaldığı sosyalpatlamayı görsün artık. Arjantin de dün güllük gülistanlık gibi takdimediliyordu. Başarılı olduğu ifade ediliyordu. IMF tam ölüm noktasına götürünceye kadar, hani ölülerde bir geçici canlılık görülür, Arjantinöyle oldu.``

  Hatiboğlu, Arjantin`de kısa bir parlak dönem yaşandığının söylendiğini belirterek, ``IMF, asıl öldürücü darbenin ne zaman vurulacağının hesabını iyi biliyordu. O darbeyi vurdu, Arjantin`i vurdu. Burada IMF dediğiniz şey dünya krallığı idealidir`` dedi.

  IMF`Yİ KULLANANLAR

  IMF`nin, ``para güçlerinin`` elinde olduğunu anlatan Hatiboğlu, bunların dünyayı avucunun içinde ``örselediğini`` söyledi.

  Hatiboğlu, bir gazetecinin, ``Arjantin`in bilinçli olarak mı bu duruma sürüklendiği`` sorusuna şu karşılığı verdi:

  ``IMF`yi de kullanan bir dünya krallığı hayali var. Onun asıl gerisinde olan, bu işin gerisinde olanlar IMF`yi kullanıyorlar. Kemal Derviş bizde nasıl aracı, onun aracılığıyla Türkiye`yi istedikleri yere çekip çeviriyorlarsa IMF aracılığıyla ülkeleri istedikleri yerlere çekip çeviriyorlar.``

  ÜÇLÜ ŞOVALYE

  Hatiboğlu, Türkiye`deki aile yapısının ve toplumsal dayanışmanın Arjantin`dekinden farklı olduğunu dile getirerek, yeni Medeni Kanun ile bunun da ``yok edilmek istendiğini`` öne sürdü.

  Hükümet`in uygulamalarını eleştiren Hatiboğlu, ``Böyle bir Başbakan`la bu memleket esenliğe götürülemez, sürüklenir. Böyle bir iktidarla böyle bir üçlü şövalye ile bu ülke ancak sürüklenir, götürülmez`` şeklinde konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı