GeriGündem SP: 3 yıl IMF'ye ipotek ediliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SP: 3 yıl IMF'ye ipotek ediliyor

SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Hükümet`in IMF ile 3 yıllığına yeni bir anlaşma hazırlığı içinde olduğunu belirterek, "3 aylık ömrü bile kalmayan bir hükümetin, milletin 3 yılını ipotek altına almaya hakkı yoktur" dedi.

Bekaroğlu, Parlamento`da düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin konularda  partisinin görüşünü dile getirdi. AB İlerleme Raporu konusunda Hükümet ortaklarının çelişkili açıklamalar yaptığını belirten Bekaroğlu, ``Herkes (ne yapalım, biz koalisyon hükümetiyiz) deyip, sorumluluktan kaçınıyor. MHP`nin içinde olduğu br hükümette, AB sürecinde olumlu gelişmeler olamaz.  AB yolunu sabote etmek istiyorlar. Türkiye, ekonomik ve siyasi kriterlerini yerine getirmiyor. Kıbrıs`ı bahane ediyorlar. Avrupa değil, Türk tarafı Kıbrıs`ı kullanıyor`` diye konuştu.

Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu`nda değişiklik yapılması konusundaki girişimlerin samimi olmadığını savunan Bekaroğlu, toplumuntüm kesimlerinin Parlamento`da temsil edilmesini sağlayacak bir sistemin getirilmesinde samimi olunması halinde, bunun uzun tartışmalara gerek olmadan gerçekleşebileceğini kaydetti.

BUNALAN PİYASADA GEÇİCİ RAHATLIK

Bekaroğlu, Hükümet`in IMF ile yeni bir anlaşma imzalama hazırlığı içinde olduğunu belirterek, ``3 aylık ömrü bile olmayan bir hükümetin milletin 3 yılını ipotek altına alacak böyle bir anlaşma imzalamaya hakkı yoktur`` görüşünü savundu.

``10 milyar dolarlık kredi`` sonrasında piyasadaki olumlu gelişmenin aldatıcı olduğunu ileri süren Bekaroğlu, şunları söyledi:

``Psikolojik olarak bunalmış piyasada, böyle söylentiler bile geçici iyimserlik havası oluşturabiliyor. Sayın Derviş geldikten sonra yapılan anlaşmalara ne oldu da Türkiye, yeni bir anlaşma yapıyor? Şubat 2001`de yaşananlara benzer bir şeyler yaşanıyor ya da yaşanacak gibi. Programın süresi daha bitmedi ki. Türkiye, yapması gerektiğini yapmadı, eksik şeyler mi bıraktı? Daireler daralıyor, ülke iyice kuşatılmış durumdadır.``

Bekaroğlu, Hükümet`in halk desteğine sahip olmadığını ve halkı yokkabul ettiğini ifade ederek, aynı durumun Afganistan`a asker göndermede de yaşandığını söyledi. Bekaroğlu, ``Başbakan Ecevit diyor ki, (Halk asker gönderilmesini istemiyor ama bizi anlayacaktır.) Millet ile dalga geçiyor. (Ekonomik sıkıntılarımız var, dolara karşılık bu) gibi bir laf ediyor. Bunlar ayıptır`` dedi.

``Aklı başında bir hükümetin geleceğini ve bu anlaşmaları yırtıp atacağını`` kaydeden Bekaroğlu, Hükümet`in kendi yaptığı anlaşmaları da yırtıp attığını savundu.
   
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle