Gündem Haberleri

  Sözümüzün arkasındayız

  Uğur ERGAN-Özgür EKŞİ / ANKARA
  31.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Orgeneral Yaşar Büyükanıt 22 Temmuz seçiminden sonra yaptığı ilk açıklamada, 12 Nisan tarihindeki basın toplantısında söylediği, "Cumhurbaşkanı’nın cumhuriyetin temel ilkelerine sözde değil, özde bağlı olması gerektiği" görüşlerinde hiçbir değişiklik olmadığını belirterek, "Sözlerimizin arkasındayız" dedi.

  SEÇİMLERDEN sonra ilk kez konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TSK’nın yeni Cumhurbaşkanı’nın "Cumhuriyetin temel değerlerine sözde değil, özde bağlı olması gerektiği" görüşünde hiçbir değişiklik olmadığını açıkladı. Büyükanıt, KKTC Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle dün akşam Ankara’daki Merkez Orduevi’nde verilen resepsiyona katıldı. Büyükanıt, resepsiyonda 22 Temmuz genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili iki soruyu yanıtladı. Büyükanıt’a önce, "27 Nisan’da Genelkurmay internet sitesine bir bildiri konuldu. Sonuç ortada. Sizin görüşünüz, bildiriniz geçerliliğini koruyor mu? Seçim sonuçları yeni bir değerlendirmeye neden olur mu?" sorusu yöneltildi. Büyükanıt bu soruya şu yanıtı verdi:

  12 NİSAN AYNEN GEÇERLİ "TSK’nın görüşleri günlük olarak değişmez. 12 Nisan’da söylediğimiz şeyler aynen geçerlidir, arkasındayız. Söylediklerimizde de anormal bir şey yok. Bugüne kadar ne söylediysek arkasındayız. İnanarak, bilerek söyledik."

  Büyükanıt’a yöneltilen ikinci soru, "TSK’nın tavrının (Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turundan hemen sonra 27 Nisan’da internet sitesine konulan bildiri kastedilerek) seçimleri etkilediği yorumları yapıldı. Bu görüşe katılıyor musunuz?" oldu. Büyükanıt’ın bu soruyu da şöyle yanıtladı: "Araştırma şirketlerimiz filan yok. Elimizde somut veriler olmadan da bir şey söyleyemeyiz. Benim düşüncem öyle değil. Ama bakın, benimki de veriye dayalı birşey değil, tahmine dayalı."

  ÜSKÜL SORUSU YANITSIZ Büyükanıt, AKP milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül’ün Anayasa’dan Kemalizm tanımların çıkarılması yönündeki sözlerinin anımsatılması üzerine de "Burada KKTC için varım" diyerek, yanıt vermedi.

  ORTAK OPERASYON Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Ergin Saygun da Washington Post’un "Türkiye ve ABD’nin ortak operasyon gerçekleştirilebileceği" iddialarıyla ilgili olarak, "Ne yazdığını görmeden bir şey diyemem. Okudum ama hakikaten öyle mi?" dedi. Saygun, "Seçim sonuçlarına şaşırdınız mı?" sorusuna, "Şaşırtmadı. Burada şarabımı içmeye devam ediyorum" yanıtını verdi.

  ABD ORDUSUNDA ÇÜRÜME ABD askerlerinin Irak’ta askerlik yapmamak için Kanada’ya kaçtığını, ayaklarını vurduklarını hatırlatan, Orgeneral Saygun şöyle konuştu: "Herhalde artık onlar Güneydoğu’ya giden Türk askerinin haleti ruhiyesini anlıyorlardır. Pentagon’dan silahlar için geldiler. Onlar da PKK’nın eline bu silahların geçtiğini kabul ediyor. Irak ordusuna verilen silahlar olduğunu düşünüyorlar, ama yine de sorumluluk payı vardır. Amerikan ordusunda bir çürüme olduğu için bu silahların PKK’ya verildiğini savunuyorlar."

  KKTC’yi sonsuza kadar koruyacağız

  GENELKURMAY Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanlarının da hazır bulunduğu resepsiyonda, Kıbrıs’la ilgili özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

  KKTC halkı her türlü hukuktan yoksun bir izolasyonla, tecritle karşı karşıya. KKTC halkının, varlığını, canını, malını korumakta olan TSK’yı bir işgalci kuvvet gibi görenleri şiddetle kınıyoruz. Görevimizi sonsuza kadar, ihtiyaç duyulduğu kadar yapma konusundaki kararlılığımıza da devam edeceğiz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı