GeriGündem Sözleşmeli öğretmen başvurusu ikinci gününde...Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sözleşmeli öğretmen başvurusu ikinci gününde...Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

Sözleşmeli öğretmen başvurusu ikinci gününde...Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

Öğretmenlerin 20 bin atama başvurusu, kurumun resmi internet sitesi üzerinden alınmaya devam ediliyor. Yüz binlerce kişinin merakla beklediği sözleşmeli öğretmen başvuru ekranı, 1 Nisan tarihine kadar açık olacak. Adaylar, branş ve kontenjan dağılımına göre müracaatlarını gerçekleştirdikten sonra öğretmen atama başvuruları için sonraki adımlara geçiş yapacak. İşte, sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için bazı bilgiler

Yurt genelinde kontenjan açığı bulunan okullar için gerçekleştirilecek olan sözleşmeli öğretmen başvurusu, 26 Mart tarihinde alınmaya başlandı. Birçok kontenjanda gerçekleştirilecek olan öğretmen alımı için başvuru belgeleri, il ve ilçe müdürlüklerinde onaylatılacak. Peki, sözleşmeli öğretmen başvurusu için şartlar neler olacak? İşte, öğretmen adaylarının başvuru süreci ve toplayacağı belgeler

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru ekranı için 26 Mart sabah saatleri itibariyle vatandaşların araştırması başladı. 19.914 anlık, 86 sonradan olmak üzere toplam 20 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirecek olan Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen başvuru ekranı dün açıldı.

ŞU ANA KADAR 37 BİN BAŞVURU YAPILDI

İlkatama.meb.gov.tr üzerinden başvuruları kabul eden Milli Eğitim Bakanlığı, 27 Mart Çarşamba günü saat 10.00 itibariyle toplamda 37 bin kişinin başvuru yaptığını duyurdu. 

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Başvurular https://ilkatama.meb.gov.tr adresinden yapılacak. Bu başvuruda adaylar, kılavuzda belirtilen 17 (on yedi) sınav merkezinin tamamını tercih edebilecek. 

Başvuru onayları, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecektir. Bu kapsamda başvurular geçerli olan KPSS puan üstünlüğü esasına göre değerlendirilecektir. Birden fazla sınava (2017 ve 2018) katılan adayların, yüksek olan KPSS puanı başvuru formuna otomatik olarak yansıtılacak.

ASKERDE OLANLAR DA BAŞVURABİLECEK

Başvuru tarihi itibarıyla askerlik için sevke tabi olanlar ile hâlen askerlik hizmetini yapmakta olan öğretmen adayları başvuruda bulunabilecektir. Bu adaylardan askerlik hizmetini yapmakta iken öğretmenliğe atananlar, hâlen askerde olduklarını ve muhtemel terhis tarihlerini gösterir bir belgeyi en kısa süre içinde dilekçe ekinde atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine gönderecekler ve terhis tarihini takip eden bir ay içinde göreve başlatılacaklar.

BAŞVURU BELGELERİ NELER OLACAK?

Başvuru esnasında adaylardan aşağıdaki belgeler talep edilecek;

Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği ya da e-devlet üzerinden aldıkları diploma belgesi,

Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,

Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji; sosyoloji bölümü mezunlarından 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik
formasyon belgesi yerine kullanılamaz.),

Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

BAZI BAŞVURU BELGELERİ İL VE İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNDE ONAYLATILACAK

Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve bu başvurulara ilişkin “Elektronik Başvuru Formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekâlet verecekleri kişiler vasıtasıyla il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine onaylatacak.

Başvurularda aslı ibraz edilen belgelerin birer örneği il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanarak teslim alınıp asılları adaylara geri verilecek.

Atama sürecinin zamanında sonuçlandırılması bakımından başvurular, başvurunun yapıldığı gün ya da -başvurunun son gününe rastlayan gün hariç- bir sonraki gün mesai saatleri içinde onaylatılacak.

Elektronik Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu olacak.

Adaylardan başvuru ekranında karşılaşılan uyarının yanlış olduğunu iddia edenler,  bu durumu belirten bir dilekçe ile il millî eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunacak; bu iddialar il millî eğitim müdürlüklerince Personel Genel Müdürlüğüne (Öğretmen Atama Daire
Başkanlığı) belgegeçer ya da e-posta yoluyla bildirilecek.

Adayların başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanmasından sonra yapacakları bilgi ve beyan düzeltme talepleri dikkate alınmayacak.

Elektronik Başvuru Formu haricinde veya süresi dışında yapılan, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanmamış olan, atama alanı ve mezun olduğu yükseköğretim programı yanlış girilerek yapılan başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı hâlde gerçeğe aykırı belgeyle ya da beyanda bulunarak, evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular ve buna bağlı gerçekleştirilmiş tüm işlemler geçersiz sayılacak.

Bu duyuruda yapılan açıklamalara ek olarak başvuru süresi içinde oluşabilecek durumlar ile uygulamaya yönelik açıklamalar Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr internet adresinde başvuru süresi içinde duyurulacaktır. Öğretmen adaylarının hak kaybına uğramamaları bakımından bu açıklamaları takip etmeleri gerekmektedir.

HANGİ BRANŞTAN KAÇ KİŞİ ALINACAK?

Branş bazında kontenjan bilgilerini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, en fazla kontenjanı 2.011 kişi ile Sınıf Öğretmenliği alanına ayırdı. Bu kontenjanı takip eden diğer branşlar ise, 1.960 kişi ile İngilizce Öğretmenliği, 1.922 kişi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği oldu. Rehberlik alanı için yapılacak olan alım sayısı 1.120, Türkçe Öğretmenliği alanı için ise 1.149 olarak açıklandı.

Sözleşmeli öğretmen başvurusu ikinci gününde...Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır

Sözleşmeli öğretmen başvurusu ikinci gününde...Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır

ÖĞRETMEN ALIM TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

26 Mart tarihinde başlayacak olan ön başvurular, 1 Nisan tarihinde sona erecek. Adayların sözlü sınava alınacakları merkezlerin ilanı ise 5 Nisan olacak.

Sözlü sınavlar 12-30 Haziran, sözlü sınav sonuçları ise 4 Temmuz tarihinde açıklanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle