Gündem Haberleri

  Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları açıklandı! - Sözleşmeli öğretmen tercihleri nasıl yapılacak?

  Hürriyet Haber
  17.05.2017 - 17:54 | Son Güncelleme:

  Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları bugün itibariyle MEB tarafından adayların erişimine açıldı. Binlerce öğretmen adayı, sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarını sorgulamak için MEB’in resmi internet sitesini ziyaret etmeye başladı. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklanır açıklanmaz sorgulama sayfasında yoğunluk yaşandı. Öte yandan binlerce öğretmen adayı sözleşmeli öğretmenlik tercihlerinin nasıl yapılacağını merak etmeye başladılar. Peki, sözleşmeli öğretmen tercihleri nasıl yapılacak?

  Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesi üzerinden adayların erişimine açıldı. Türkiye genelinde birçok noktada gerçekleşen sözlü mülakatların ardından sonuçlar, adayların erişimine açıldı. İşte, 20 bin 127 öğretmenin atamasının gerçekleşeceği sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları ve tercih aşamasıyla ilgili detaylı bilgiler

  2017 yılı MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecektir.

  SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  SÖZLÜ SINAVDA KRİTERLER NELER OLDU?

  Sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle
  değerlendirildi.

  TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

  Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

  Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

  Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.

  Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.

  Adaylar tercih dışı seçenek olarak;

  “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”
  “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

  Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

  Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı