Gündem Haberleri

  Sözleri PKK’ya malzeme oldu

  Esma ÇAKIR / İSTANBUL
  10.05.2008 - 23:56 | Son Güncelleme:

  Jüri üyeliği yaptığı "Popstar Alaturka" programında söylediği sözler nedeniyle halkı askerlikten soğutmak suçundan hakkında soruşturma başlatılan Bülent Ersoy’a 9 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Ersoy hakkında, programda "Başkalarının masa başı savaşı için doğurduğum çocuğu toprağa veremem" sözleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmayı açan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır’a ifade veren Ersoy, sözlerinin kasıtlı olmadığını, hatta mirasının bir kısmını Mehmetçik Vakfı’na bağışladığını söylemişti. Ancak bunun belgelerini en kısa sürede savcılığa ileteceğini söyleyen Ersoy, yaklaşık iki aydır savcılığa, vakfa bağış yaptığına dair herhangi bir belge sunmadı.

  Açıklama provokasyon

  Savcı Çakır hazırladığı iddianamede dava gerekçelerini şöyle sıraladı: "Bülent Ersoy’un sözleri, askerlik mecburiyeti olan bir ülkede, kişileri bu mecburiyetten soğutucu niteliktedir. Türk askerinin Kuzey Irak’a operasyon düzenlediği sırada bu demecin verilmesiyle, operasyona katılan askerlerin aileleri tedirgin olmuş, o tarihte askere gidecek olanlar da kuşkuya düşmüştür. Açıklama provokasyon niteliğindedir."

  Ersoy’un bu sözlerinin ROJ TV’de yapılan bazı programlarda destek bulduğu belirtilen iddianamede, "Bu sözler, bölücü terör örgütü PKK’ya malzeme oldu. DTP ise bu konuyu, Meclis komisyonunda dile getirdi" gibi bilgilere de yer verildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı