Gündem Haberleri

  Söz Anayasa Mahkemesi’nde

  ANKARA
  15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP, Anayasa paketinin tüm maddelerinin iptali için DSP, DP ve bağımsızlardan da destek alarak 111 imzayla Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

  CHP, yürütmenin durdurulması isteminde de bulundu. Başvuruda, Anayasa’nın 4’üncü maddesinde, “Değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez” olarak tanımlanan ilk 3 madde arasında bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin, “demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti” olduğu vurgusu yapılan 2’nci maddenin değiştirilmeye çalışıldığı gerekçesiyle tüm maddelerin iptali istendi.

  DSP de vardı

  Başvuru sırasında CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu’na DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi de eşlik etti. Okay, yaptığı açıklamada, “AKP mutfağında hazırlanan ve bir hükümet tasarısı içeriğini taşıyan bu yasa, TBMM’nin 1 ayı aşkın bir süresini işgal etti. Bu, tek partinin Anayasa’da değişiklik yapmasına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti’ne ilk kez bir önermeydi” dedi. Referandumun ihtilalin 30’uncu yıldönümü olan 12 Eylül’de yapılmasını değerlendiren Okay, “12 Eylül 2010’da bir sivil dikta için referandum günü verilmiştir. Türk halkına, 12 Eylül 2010’da sivil diktayı oylatacağına, Anayasa Mahkemesi, sivil dikta özlemlerinin Anayasa’ya aykırılığını tespit eder ve bir an önce yürürlüğünün durdurulmasına karar verir” dedi.

  Teklif görünümü kazandı

  Dilekçede, Anayasa değişikliğinin, tümüyle milletvekili iradesine dayalı bir öneri niteliği taşımadığı, Başbakan’ın başkanlığında bir ‘tasarı’ gibi hazırlandığı, daha sonra hazırlanan metne sadece AK Parti TBMM Grubu’ndaki milletvekillerinin imzalarının alınması yoluyla bir teklif görünümü kazandırılarak, Anayasa’ya uygunluğun sağlanmaya çalışıldığı iddia edildi.

  Genel Kurul’daki oylamalar sırasında gizliliğe uyulmadığı, bazı milletvekillerinin oy kullanan diğer milletvekillerinin oy zarfını denetlediği iddiaları fotoğraflarla da desteklendi. Teklifin Anayasa Komisyonu’na sunulmasından sonra da 61 milletvekilinin imzalarını çektiği, stok imza kullanıldığı, teklifin ilk şeklinde TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de imzasının bulunduğu anımsatılarak, “Komisyon aşamasında şekli yanlışlıklar yapılmıştır” denildi.

  Yöntem ve esas örnekleri

  İlk verilen teklifle daha sonra verilen teklifin birlikte görüşülmemesi, ilk verilen teklifin içtüzüğe aykırı bir biçimde geri çekilmesi, Anayasa’nın 75/1’inci maddesinde yer alan “Anayasa değişiklikleri iki kez görüşülür” hükmüne aykırı davranılması, yöntem bakımından iptal nedenleri arasında yer aldı. Esasa ilişkin olarak ise Anayasa’nın 2’nci maddesi ve başlangıç bölümünde yer alan hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı, yargıç bağımsızlığı ve yargıç teminatı ilkelerinin ihlal edildiği savunuldu.

  Destek verenler

  CHP’lerin yanı sıra DSP’liler Ayşe Jale Ağırbaş, Hüseyin Mert, Süleyman Yağız, Hasan Macit, Mustafa Vural, Hasan Erçelebi; DP Rize Milletvekili Mesut Yılmaz ile bağımsız milletvekilleri Kamer Genç, Tayfun İçli, Hüseyin Pazarcı, Harun Öztürk, Ahmet Tan, Emrehan Halıcı, Erdoğan Yetenç dilekçeye imza attı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı