Gündem Haberleri

  Soyu tükenmiş kaplan klonlanarak yaşatılacak

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avustralya Müzesi'nden yapılan açıklamaya göre ‘‘Tasmanya kaplanı’’ adı verilen tür, en son 1936 yılında görüldü. O yıldan bugüne de izine bile rastlanmadı. Ama soyu tükenmiş bulunan Tasmanya kaplanının birçok örneği, 1866'dan bu yana laboratuvar koşullarında, sıvılar içinde saklanıyor.

  Laboratuvarda saklanan bir Tasmanya kaplanı yavrusundan küçük örnekler alınarak bu hayvanın klonlanması için yeterli DNA'nın mevcut olup olmadığı araştırılacak. Avustralya Müzesi Direktörü Michael Archer, araştırmayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Çok sayıda dişi ve erkek Tasmanya kaplanı alkolde bekliyor. Hepsinin doğaya dönebilmesini istiyoruz. Şimdiye kadar hiç kimse bunu denemedi. İnsanın Ay'a ayak basmasına eşdeğer bir girişimde bulunduk. Proje için 48 milyon Amerikan Doları gerekli. Çalışmalar birkaç yıldan 10 yıla kadar uzayabilir. Yeryüzüne veda etmiş hayvanların yeniden var olmasının yolunu açabiliriz. Çok heyecan verici fırsatlar yakalayabiliriz. Soyların tükenmesini sonsuza kadar engelleyebiliriz.’’

  Proje sorumlusu Dr. Don Colgan'a göre ise bundan sonraki adım, bir DNA bankası oluşturmak olacak. Dr. Colgan, ‘‘Etkili kromozomlar bulunamazsa kromozomların yeniden sentezine gidilecek. Bu da hayli zahmetli bir iş. Her bir kromozom için muhtemelen 50 bin yapı taşı gerekecek. Hücrenin çekirdeği, bir başka hayvanın, muhtemelen Tasmanya canavarının yumurtasına yerleştirilecek’’ dedi.

  Avustralya'da yerleşimin yaygınlaşmasından bir yüzyıl sonra avcıların yok ettiği Tasmanya kaplanı, Avustralya'nın en büyük etoburuydu. Son Tasmanya kaplanı 1936'da Hobart hayvanat bahçesinde ölmüştü.

  Klonlama teknolojisinde, yepyeni bir yol ayrımına gelindi. Avustralyalı bilim adamları, soyu tükenmiş bir canlıyı yeniden yaratılması konusunda ilk adımları attılar. Avustralya Müzesi uzmanları, 64 yıldır izine rastlanmayan ‘‘Tasmanya kaplanı’’nı klonlayacaklarını açıkladılar. Projenin insanın Ay'a ayak basması kadar önemli olduğu bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı