Gündem Haberleri

  Soykırımla suçlayan bunun hesabını verir

  Hürriyet Haber
  23.03.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB ve ABD’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını gündeme getirme ihtimallerine karşı çok sert tepki verdi. Gül, AKP Grubu’nda Başbakan vekili olarak yaptığı konuşmada, ‘Buna alet olan parlamentolara çağrımız var. Bunu ispatlayacaksınız. Madem ki böyle suçlamalar yapabiliyorsunuz, hesabını vereceksiniz’ dedi.

  Başbakan Erdoğan’ın Brüksel’de olması nedeniyle AKP’nin dünkü Meclis Grubu’nda konuşan Gül, ‘safsata ve iftira’ olarak nitelediği sözde soykırım iddiaları konusunda ‘Hodri meydan’ dedi. Türk ve Ermeni halklarının bin yıl boyunca birlikte yaşadıklarını, birbirlerinin güvenliğine katkıda bulunduklarını, komşu, dost ve yurttaş olduklarını belirten Gül, şöyle konuştu:

  ‘Hatta devletimizin, bundan önceki devletimizin en üst mertebelerinde en önemli görevleri yapmışlardır. Daha da ilerisi Ermeni kilisesi, dili ve kültürü Osmanlı döneminde kurulmuş, korunmuş ve geliştirilmiştir. Bu konudaki gerçekler başta Ermeni yurttaşlarımız olmak üzere meseleye objektif ve dürüst bakan insanların, birçok tarihçi ve araştırmacıların gözünden kaçmadığını biliyoruz.’

  Gül,
  1948’de BM’nin kabul ettiği Türkiye’nin de taraf olduğu sözleşmeyle soykırımın tanımlandığını belirtti. Gül, Ermeni soykırımından söz edebilmek için bir insanın sadece Ermeni olduğu için, başka hiçbir gerekçe olmadan öldürülmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

  ‘Böyle birşey bizim tarihimizde olmuş mudur? Olduysa Ermeni kiliseleri ne geziyor. Ermenilerin Osmanlı’da en üst makamları işgal etmeleri nasıl mümkün olabiliyor. Bunların hepsi safsatadır. İftiradır. Buna alet olan parlamentolara çağrımız var. Bunu ispatlayacaksınız. Madem ki böyle suçlamalar yapabiliyorsunuz, hesabını vereceksiniz. Herkese hodri meydan dedik, arşivlerimizi herkese açtık. Ama Erminelerin, Fransızların, İngilizlerin, Amerikalıların da arşivlerini açması gerekir.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı