GeriGündem Soykırım olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soykırım olur

Türkiye, KKTC'nin 18.kuruluş yıldönümünde tonunu sertleştirdi. Başbakan Bülent Ecevit ‘‘Türk ve Rumlar bir arada yaşamak zorunda bırakılırsa soykırım olur. Bu ağır bir sorumluluktur’’ diyerek BM ve AB'yi uyardı. Ecevit, ‘‘Kuzey Kıbrıs'ı gözden çıkaracağımı söyleyenin aklına şaşarım’’ dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, Kıbrıs'taki iki ayrı devletin birleştirilmesi durumunda, Rumların, Kuzey'deki Türk evlerini işgal edecekleri uyarısında bulundu. Ecevit, buna asla razı olmayacaklarını vurguladı. Ecevit, dün DSP Grubu'nda Kıbrıs konusunda şu önemli mesajları verdi:

AĞIR HAKSIZLIK

KKTC'nin kuruluşunun 18. yıldönümü kutlandı. KKTC'nin her zaman özgüven ve güvenlik içinde yaşamasını diliyorum. Kıbrıslı Türklere dünya tarihinin en ağır haksızlıkları yapılmıştır ve yapılmaya da devam ediliyor. Türkiye dışında henüz herhangi bir ülke KKTC'yi tanımadı. Ama er geç tanıyacaklar.

SOYKIRIM YAŞANIR

Bazı dış çevrelerin, AB'nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'nin istekleri kabul edilir de Türkler ve Rumlar, Ada'da bir arada yaşamak zorunda bırakılırlarsa, Türk Barış Harekatı'ndan önceki soykırımın, terörizmin çok daha ağırlarıyla karşılaşılacaktır. Onun için bu konuda direnenler çok ağır sorumluluk altında olduklarını bilmelidirler.

EVLER İŞGAL EDİLİR

Eğer iki ayrı devlet zorla birleştirilecek olursa, hemen ertesi günden itibaren Güney Kıbrıslı Rumlar, Kuzeye akın ederek, Türklerin evlerini işgal edeceklerdir. Bu niyetlerini şimdiden yetkili ağızlardan açıkça belirtiyorlar. Onun için biz asla Kıbrıslı Türklerin yeniden Rum egemenliği altına girmesine razı olmayacağız.

AKILLARINA ŞAŞARIM

Doğu Akdeniz haritasına bakan herhangi bir insanın görebileceği gibi KKTC, sadece Kıbrıslı Türklerin güvenliği açısından değil, Türkiye'nin güvenliği açısından da çok büyük önem taşımaktadır. Bu arada benim Kuzey Kıbrıs'ı gözden çıkaracağımı ileri süren bir kişiye şunu hatırlatmak isterim, bunu söyleyenin, düşünenin aklına şaşarım.

Kıbrıs'ta bedeli başkaları ödesin

KKTC'nin 18.kuruluş yıldönümü törenlerinde konuşan Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Rumların tüm Kıbrıs adına Avrupa Birliği'ne alınmasının Türkiye ile KKTC'ye ilişkilerini sınırsız ilerletme hakkı vereceğini belirterek entegrasyon mesajı verdi. Gürel şöyle konuştu: ‘‘Türkiye'nin Kıbrıs'ta bedel ödemesinden söz edenler var. Türkler, Kıbrıs'ta yeterince bedel ödedi. Rumlar ne bedel ödedi? Rumlara çanak tutan üçüncü taraflar Terör, suç ve kara para aklama merkezine dönüşen Güney Kıbrıs'ı tüm Kıbrıs adına AB'ye almaya çalışıyorlar.’’

İngiliz Uluslar Topluluğu'ndan çıkalım

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye'siz AB'ye girmeyeceklerini yineledi. Denktaş, 'AB treni kaçıyor diye bize baskı yapıyorlar. Bu tren Rum trenidir ve Türk duvarına çarpacak. Statümüz belli olmadan AB'ye girersek 200 bin mumu bir çırpıda üflerler' dedi. Denktaş, Kıbrıs'ın üç garantöründen biri olan İngiltere'ye yüklendi ve Kıbrıslı Türklerin üyesi olduğu İngiliz Uluslar Topluluğu'ndan (Commonwealth) çıkması gerektiğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle