GeriGündem Soykırım kitabına müsamaha yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soykırım kitabına müsamaha yok

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’daki bir Fransız lisesinde okutulan ve “Türklerin Ermenilere toplu şekilde soykırım uyguladığı”na ilişkin ifadelerin bulunduğu kitapla ilgili MHP’nin soru önergesini yanıtladı. Fransa’nın Ankara Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrıldığını belirten Davutoğlu, “Müsamaha göstermeyeceğimiz bildirildi” dedi.

ANKARA’da Şarl Dögol Lisesi Fransız Okulu’nda okutulan ve “Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı” ifadelerinin yer aldığı tarih kitabı, Türkiye ile Fransa arasında kriz yarattı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrıldığını bildirerek, “Anılan kitapların ülkemizdeki Fransız okullarında okutulmasına da asla müsamaha göstermeyeceğimiz bildirilmiştir” dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları vurguladı:

TOPLU ŞEKİLDE SOYKIRIM

“Kitapta Türklerin 1915 ve 1916 yılında 20. yüzyılın ilk soykırımını gerçekleştirdiği, dönemin Osmanlı Hükümeti’nin imparatorluk valiliklerine gönderdiği bir talimatla Ermenileri toplu şekilde soykırıma uğratma uygulamasına giriştiği, aslında Ermenilere yönelik bu tür bir girişimin 1894-1896 yılları arasında ve 1909 yılında da yapıldığı, soykırım ve tehcir kararının gizli tutularak planlı ve sistematik bir biçimde uygulandığı, 1 milyon Ermeni’nin öldüğüne dair ifadeler bulunduğu’ tespit edilmiştir. Bu konuda ne tür girişimlerde bulunmayı düşünüyorsunuz?”

GİRİŞİMLERDE BULUNULDU

Türkeş’in önergesini yanıtlayan Bakan Davutoğlu, iki ülke arasında yaşananları şöyle anlattı: “Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak anılan kitapların ülkemizdeki Fransız okullarında okutulmasına da asla müsamaha göstermeyeceğimiz bildirilmiştir. Bu girişimimiz üzerine Fransa Büyükelçisi gerekli tedbiri alacaklarını ifade etmiştir. Nitekim, ülkemizdeki Fransız okullarında bahse konu kitapların artık okutulmadığı ve dersin öğretmen tarafından getirilen notlar üzerinden işlendiği tespit edilmiştir. Fransa Büyükelçiliğiyle irtibatlı olarak ülkemizde bulunan liselerin faaliyetleri, 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ve 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkındaki Viyana Sözleşmesi kapsamı dışındadır.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle