Gündem Haberleri

  Sosyetik Fişleme tişörtleri gece kulüplerinde ortaya çıktı

  Savaş ÖZBEY
  04.04.2004 - 00:51 | Son Güncelleme:

  Sanatçı Şirin İskit, K.K.Komutanlığı’ndan kaymakamlara gönderilen ve Hürriyet’in Sosyetik Fişleme manşetiyle duyurduğu fişleme genelgesini, tasarladığı tişörtlerle protesto ediyor.

  Üzerlerinde ‘fişlenmiştir’ yazılı tişörtler ilk kez on gün önce bir punk konserinde ortaya çıktı. Fişlenen sosyetikler, AB yanlıları, yogacılar, Ku Klux Klancılar ve diğerleri soluğu 20 milyon liraya tişört satan dükkanlarda alıyor.

  10 Mart’ta Hürriyet’in manşetten duyurduğu fişleme genelgesinin ardından İstanbul’da sırtında ‘fişlenmiştir’ damgalı tişörtler giyen insanlar görülmeye başlandı. Fişleme genelgesinin kapsamına giren Nişantaşılı Ku Klux Klancılar başta olmak üzere, yoga ve meditasyon gibi yıkıcı faaliyetlerle uğraşanlar, bölücü bekarlar ve anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs eden sosyetikler, fişlendiklerini ilan eden bu tişörtlerden satın alıyor.

  Tişörtler ilk olarak bundan on gün kadar önce Babylon adlı gece kulübünde bir punk konseri sırasında ortaya çıktı. Chicks on Speed adlı grup konser verirken sırtlarında kırmızı, beyaz, siyah ve lacivert renklerde, fişlenmiştir damgası olan on kişilik bir grup, sahnedekilerden daha çok dikkat çekti.

  Yapılan araştırmalarda tişörtlerin dört ayrı renkte kadın ve erkek için iki ayrı boyda planlandığı ortaya çıktı ve fişli tişört grubunun plastik sanatlarla uğraşan bir hanım tarafından yönlendirildiği anlaşıldı. Şirin İskit adındaki (39) kişinin daha önce de çeşitli sanatsal eylemlerde bulunduğu, kişisel ve toplu olarak çeşitli sergilerde yer aldığı belirlendi. İskit’in yurtdışı bağlantılarının olup olmadığı hálá bilinmiyor.

  BİR TİŞÖRT, İKİ FİŞ

  Tanesi 20 milyon Türk Lirası karşılığında ele geçirilen tişörtlere KDV fişi de veriliyor. Böylece bir tişört alana ikinci fiş bedavaya geliyor. Sözkonusu tişörtleri ‘fişlenmiştir’ ibaresinin altında yazan şu tanımlara girenler giyiyor: Meditasyon yapan, yoga yapan, AB yanlısı, Kıbrıs’ta çözüm yanlısı, mason, gay/lezbiyen/biseksüel, satanist, Ku Klux Klan, bekar, sosyetik ve diğer.

  Gerçi genelgede azınlık ve sanatçılar ibaresi de yer alıyordu ama tekstil sektörünün genelge uzunluğunda tişörtler üretememesinin son iki kalemin düşmesine neden olduğu anlaşıldı. Yapılan tetkiklerde listenin en sonundaki ‘diğer’ yazan bölümün yanında sonradan tekstil kalemiyle eklemeler yapılabilecek boşluklar bırakıldığı ortaya çıkarıldı.

  Tişörtlerin dağıtımının Nişantaşı’nda Galerist veGaleri Nez, İstiklal Caddesi Garanti Platformu Arşiv Kısmı, Tünel’de Şimdi Kafe, Galatasaray’da Limonlu Bahçe’den yapıldığı saptandı.

  SANATÇININ İFADESİ

  Tişörtleri piyasaya süren Şirin İskit, ifadesinde gerekçelerini şöyle sıraladı:

  ‘Bu eyleme üreticiden (sanatçı oluyor) tüketiciye (tişörtü giyenler) bir sergi niteliğinde, sanatsal bir protesto diyebiliriz. Aslında bu bir sivil dürtü. (Bu durumda dürten de askerler oluyor herhalde) Damga dört ayaklı hayvanlara yapıldığı gibi sırtta (insan hakları eylemi için ilginç bir seçim). Böyle bir şeyi akıl eden askeri makamlar, bir sanatçı olarak söylüyorum, aslında benden daha yaratıcı sayılabilir (galiba sanatsal bir çekememezlik sözkonusu) Bana ilhamı, yapılan uygulama verdi. Sokakta durdurup soranlar oluyor, tepkiler olumlu, pişman değilim (pişmanlık yasaları boşuna çıkıyor). İlk fırsatta bu tişörtlerle ordu evine yemeğe gideceğiz (acaba umduklarını mı, bulduklarını mı yiyecekler).
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı