GeriGündem Sosyalist Enternasyonal'dan fezlekeye kınama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyalist Enternasyonal'dan fezlekeye kınama

Sosyalist Enternasyonal'dan fezlekeye kınama
refid:19769227 ilişkili resim dosyası

Sosyalist Enternasyonal'in Kosta Rika'daki toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezlekenin kınandığı bildirildi.

CHP'den yapılan açıklamada, dünyanın çeşitli ülkelerindeki 162 siyasi partiyi temsil eden Sosyalist Enternasyonal'in Kosta Rika'da toplandığı ve burada CHP Milletvekili Umut Oran'ın da hazır bulunduğu belirtildi.

Toplantıda “Türkiye;de Yargı Bağımsızlığı ve İfade Özgürlüğü” konulu bir bildirinin açıklandığı kaydedildi. Bildirideki değerlendirmelere yer verilen açıklamada şöyle denildi:

“Sosyalist Enternasyonal, Türk Hükümetini, ifade özgürlüğüne, yargı bağımsızlığına saygı göstermeye ve Türkiye;deki demokratik değerlerle insan haklarını korumaya davet eder. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklu durumdaki CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'a yaptığı bir
ziyaret sonrasında yaptığı açıklamaların ertesinde 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçlamasıyla parlamenter dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki fezlekeyi kınar.”

Anayasada 12 Eylül 2010 referandumuyla yapılan değişikliklere rağmen yargının daha bağımsız ve özgür olamadığı ileri sürülen bildiride, “İfade özgürlüğü demokratik bir toplumun temel değerlerindendir ve bu özgürlüğe karşı herhangi bir müdahale dünyadaki sosyalistler, sosyal demokratlar ve ilerici güçler için kabul edilemez”denildi.

CHP’yi Sosyalist Enternasyonal'de temsil eden İstanbul Milletvekili Umut Oran da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Enternasyonal’in, düşünce ve ifade özgürlüğünün demokratik bir toplumun temel değerlerinden olduğunu ifade ederken, Türk Hükümetini ifade özgürlüğüne ve yargı bağımsızlığına saygı duymaya, demokratik değerleri de korumaya çağırdığını kaydeden Umut Oran’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Sosyalist Enternasyonal dünyadaki sol, özgürlükçü, demokrat ve ilerici güçlerin en büyük çatı organizasyonu. Tüm dünyada 162 üyesi var. Dünyadaki emekçilerin, yoksulların, her tür baskıya uğrayanların hakkını savunduğu gibi, daha iyi bir hayatı, daha adil bir dünya özlemini de simgeliyor. Dolayısıyla Enternasyonal dünyadaki sorunları çok ciddi bir şekilde takip ediyor. Yapılan toplantılarda Türkiye’de yaşanan son gelişmeler de değerlendirildi ve bir kınama mesajı yayınlama gereği duyuldu. Bildiriyle AKP’nin otoriter, baskıcı ve anti demokratik uygulamaları güçlü bir şekilde kınandı.  Görüyoruz ki artık mızrak çuvala sığmıyor, bütün dünya AKP’nin baskıcı rejiminden rahatsızlığını dile getiriyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle