Gündem Haberleri

  Sosyal güvenlik geç gitti Gül’ün altı günü daha var

  Hürriyet Haber
  03.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanlığı, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nı Cumhurbaşkanlığı’na gecikmeli gönderince, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e fazladan bir haftalık inceleme süresi kaldı.

  TBMM Genel Kurulu’nda 17 Nisan’da kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanlığı’na 24 Nisan’da gönderildi. Meclis Başkanlığı, yasaları genellikel kabul edildiği gün veya ertesi gün Cumhurbaşkanlığı’na gönderiyor. Sosyal güvenlik düzenlemesinin geniş kapsamlı ve teknik boyutu ağırlıklı bir düzenleme olması nedeniyle Meclis bürokrasisi, yasayı sevk etmeden önce ayrıntılı bir inceleme yaptı. Yasanın Genel Kurul’da birçok önergeyle değiştirilmesini dikkate alan bürokratlar, maddi bir hataya düşmemek için özen gösterdiler. Cumhurbaşkanlığı’nın, yasayı incelerken ayrı bir teknokratlar grubundan destek alması gerektiğini de düşünen Meclis yönetimi, sevk işleminde aceleci davranmadı.

  Altı gün daha var

  Bu nedenle kamuoyunda yasanın onay süreci için 2 Mayıs olarak bilinen tarihin, aslında 8 Mayıs olduğu anlaşıldı. Meclis kayıtlarındaki tarihe göre Cumhurbaşkanı’nın en geç 8 Mayıs Perşembe günü karar vermesi gerekiyor. Meclis yönetimi, Genel Kurul’un yoğun çalıştığı dönemlerinde benzer uygulamayı yapmıştı. Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı döneminde aynı anda çıkan yasalar, bir haftalık bekletmelerle Çankaya Köşkü’ne gönderilmişti. 30 Nisan’da kabul edilen TCK’nın 301. madde değişikliği ise aynı gün sevk edildi. Mahalle bekçileri ve TSK personeliyle ilgili iki düzenleme ise kabul edildikten sonraki gün Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı