GeriGündem Soruyu bil, kitabı kazan!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soruyu bil, kitabı kazan!

Soruyu bil, kitabı kazan!
refid:24657622 ilişkili resim dosyası

"Hurriyet.com.tr Hediye Kitap Günleri" devam ediyor. Bu yarışma ile 20 şanslı hurriyet.com.tr okuyucusu bizden İnci Döndaş ve Ali Serim'in 'Hürrem Sultan'ın Torunları' kitabını kazanacak.

Türkiye’nin en önemli yayınevlerinden Doğan Kitap ile yaptığımız işbirliği sonucu hürriyet.com.tr okurları kitap kazanma şansı yakalıyor. Her hafta birbirinden değerli yazarların, satış rekoru kıran kitaplarından birini kazanmak için tek yapmanız gereken sizlere sorduğumuz soruya doğu yanıt vermek olacak.

'Hürrem Sultan'ın Torunları' kazanmak için tek yapmanız gereken sorduğumuz soruya doğru yanıt vermeniz. Doğru cevaplayanlar arasında 1’inci, 10'uncu, 50'nci, 100'üncü, 200'üncü, 250'nci, 300'üncü, 400'üncü, 450'nci, 500’üncü, 600'üncü, 650'nci, 700'üncü, 800'üncü, 850'nci, 900'üncü, 950'nci, 1000’inci, 1500'üncü, 2000’inci, olan okuyucular bizden İnci Döndaş ve Ali Serim'in 'Hürrem Sultan'ın Torunları' kitabını kazanacak.

'HÜRREM SULTAN'IN TORUNLARI' İÇİN ÖDÜLLÜ SORU

Aşağıdakilerden hangisi kitaba röportaj veren Osmanlı hanedanı üyelerinden değildir?


a) Neslişah Osmanoğlu
b) Kenize Murad
c) Fazile İbrahim Bernard
d) Nazile Feyzioğlu

CEVABI GÖNDER

***

HÜRREM SULTAN'IN TORUNLARI

Osmanlı hanedanı üyeleri, saltanatın yıkılması ve hilafetin kaldırılmasının ardından 1924 yılında yurtdışına çıkarılırlar. Aile üyelerinden bir kısmı Simplon Ekspresi ile İsviçre’ye, bir kısmı ise vapurla Beyrut’a gider, Daha sonra Fransa, İsviçre, Beyrut, Mısır, İngiltere, ABD hatta Brezilya gibi farklı ülkelere dağılırlar.


O gün Türkiye'den ayrılmak zorunda kalan, dönüş izni çıktığında ülkelerine yeniden kavuşan aile üyelerinden pek çoğu artık hayatta değil. Ancak onların çocukları ve torunları hayatta. Bu kitap işte onların hikâyesini anlatıyor. Sürgünü anlatıyor, atalarının memleketinden uzakta var olmaya çalışanların hikâyelerini… Neslişah Osmanoğlu, Kenize Murad dışında pek de tanımıyoruz günümüze kalan hanedan üyelerini. Bu kitap onlarla tanıştırıyor bizi. İnci Döndaş ile Ali Serim, Osmanlı ailesinden kimi yurtiçinde kimi yurtdışında yaşayan 12 kadın üyeyle röportaj yapıp onların hayatları, sürgünden sonra ailelerinin yaşadıkları, hanedana mensup olmanın hayatlarında neyi değiştirdiği üzerine konuşuyorlar. Bazıları birbirleriyle görüşen, bazıları hiç tanışmayan aile üyeleri yer yer birbirinden tamamen farklı, yer yer de sürgün acılarının ortaklığını içeren yaşamöykülerini paylaşıyorlar.


Kitap 2012 yılında hayata veda eden Neslişah Osmanoğlu’nun son röportajlarından birini içermesiyle de dikkat çekiyor. Kitaba röportaj veren aile üyeleri: Neslişah Osmanoğlu, Emel Hodo, Kenize Murad, Fazile İbrahim Bernard, Nilüfer Cem, Hanzade Özbaş, Arzu Enver Eroğan, Bala Hodo, Resan İris, Perihan Saadeddin, Ayşe Gülnev Osmanoğlu Sutton, Lara Adra.


Kitaptan:

Soruyu bil, kitabı kazan


Siz Osmanlı üyesi olan kadınlara Türkiye’ye hiçbir şekilde giriş izni yokken, bir yaşındayken İstanbul’a gelmişsiniz. Sınırdan nasıl girebilmişsiniz?
Kimseye görünmemem, kimsenin bilmemesi lazımmış. Çünkü gizli geldim.


Kim getirdi sizi?
Babam getirdi, bir Macar kızla beraber. Gelir gelmez Karaköy’de yakalamışlar babamı. Babam Abdülbaki İhsan Sokollu askerdi, üç gün nezarette kalmış. Macaristan’da ölen halamın kocası olan eniştem Mahmut Nedim, CHP’den milletvekiliydi. Eniştem Atatürk’e söylemiş geldiğimizi, Atatürk “Tamam kalsınlar ama kimse duymasın kim olduklarını nereden geldiklerini. Karışsınlar milletin içine” demiş. 15 yıl boyunca babamın peşinde iki adam dolaşmış. Sonra babam Cumhuriyet Halk Partisi’ne kayıt olmuş. Arada bir gidip “Buradayım” diye oturuyordu.


Babanız önce askerdi, peki döndükten sonra İstanbul’da ne iş yaptı?
Babam İstanbul’a döndükten sonra Petrol Ofisi’nde çalıştı.


Peki siz takip ediliyor muydunuz?
Benim peşimde dolaşmadılar ama belki gözetleniyordum, bilmiyorum. Normal bir hayat yaşadım. Erenköy’de otururduk, orada Zihni Paşa İlkokulu’na gittim, sonra Avusturya Lisesi’ne… Geçti zaman, uçtu.


Sonra?
Hariciye’de kâtiplik yapan biriyle evlenecektim, bir gün iki polis geldi kapıya. Kapıyı da ben açtım. “Emel Nurcihan varmış, kimdir o?” diye sordular. “Benim” deyince “Siz mi evleniyorsunuz?” diye sordular. “Evet” yanıtını alınca “Hariciyeciyle evlenemezsiniz” dediler. “Eeee iyi” dedim. Osmanlı hanedanından birisi Hariciye’den biriyle evlenemezmiş. Çok enteresan… Ben niye evlenemiyorum, ben neyim, kimim falan o zaman öğrendim Osmanlı ailesinden geldiğimi.


Kaç yaşındaydınız?
18.


Hazırlayanlar:


İnci Döndaş 1977 yılında Malatya’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. 1997 yılından beri sırasıyla Radikal, Sabah, Akşam gazetelerinde muhabir ve editör olarak çalıştı. Halen Star gazetesinin hafta sonu ekinde editör olarak görev yapıyor. Ali Serim 1978 yılında İstanbul’da doğdu. İngiltere, ABD ve Türkiye’de eğitim aldı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecik Bölümü, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Anabilim Dalı doktora programında çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli şirketlerde yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık görevi yapmaktadır. Ulusal
gazetelerde makaleleri yayımlanmıştır.

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI

* Cevap gönderen yarışmacıların adını, soyadını, telefon numarasını, e-posta ve açık adreslerini EKSİKSİZ VE DOĞRU OLARAK CEVABI GÖNDER linkinde çıkan pencereye yazması zorunludur.

* Kazanan yarışmacı ödülünü bir başka kişiye devredemez.

* 18 yaşından küçükler yarışmaya katılamaz.

* Bir kereden fazla cevap yollayan okuyucular, kazanma şanslarını artırmaz. İlk gönderdikleri cevap dikkate alınır.

* Kazananlar 3 Eylül Salı günü http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/ sayfasından duyurulacak.

* Hediye kitaplar posta yoluyla adreslerine yollanacak.

* Soru ya da görüşlerinizi internetkultursanat@hurriyet.com.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle