Gündem Haberleri

  Soruşturma Başsavcı Engin'den bile saklanmış

  Selahattin GÜNDAY/İSTANBUL, (DHA)
  10.01.2012 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" iddianamesinin ek delil klasörlerinde, soruşturma kapsamında Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve bazı şüpheliler ile ilgili yapılan operasyondan, o zamanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in bilgisinin olmadığı ortaya çıktı.

  " Başsavcılığın, soruşturmayı basında yer alan haberlerden sonra öğrendiği klasörlerdeki yazışmalarda yer aldı. Aykut Cengiz Engin, tarafından Turan Çolakkadı’ya gönderilen yazıda, "Ergenekon adı verilen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımıza hiçbir bilgi verilmeden ve çalışma talimatlarına aykırı olarak, 01.06.2010 tarihinde bir operasyonla başlatılan soruşturma ile ilgili olarak basın yayın organlarında soruşturmaya ilişkin bilgi ve belgelerin yer aldığı görülmüştür" denildi.

  Şu an İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili olan, zamanın Ergekekon savcısı Zekeriya Öz tarafından 1 Haziran 2010’da tarihinde yapılan operasyonda Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile bazı avukatlar gözaltına alındı. İşte bu operasyondan o zamanki İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in bilgisinin olmadığı ek delil klasörlerindeki yazışmalarda yer aldı. Ek klasörlerde yer alan bilgilere göre, operasyonun ardından Aykut Cengiz Engin, operasyon zamanında İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı’ya ‘gizli’ ibareli yazı gönderdi.

  ‘Sayın Turan Çolakkadı’ başlıklı yazıda operasyona ilişkin bilgi isteniyor. Aykut Cengiz Engin, tarafından gönderilen yazıda, "Ergenekon adı verilen soruşturma kapsamında C. Başsavcılığımıza hiçbir bilgi verilmeden ve çalışma talimatlarına aykırı olarak, 1 Haziran 2010’da bir operasyonla başlatılan soruşturma ile ilgili olarak basın yayın organlarında soruşturmaya ilişkin bilgi ve belgelerin yer aldığı görülmüştür. Basın yayın organlarında yer alan haberlerde bazı hakimlerin ve HSYK üyesinin de telefon görüşme tapelerinin bulunduğu görülmüştür. Adı geçen Hakimler ve HSYK üyesi hakkında, telefon dinleme ve takip kararları bulunup bulunmadığı, bu soruşturma ile ilgili kararların alınması için yapılan Cumhuriyet Savcısı talep yazılarının suretleri, bu yazılara istinaden verilen mahkeme kararlarının suretleri, bu soruşturmanın telefon dinleme ve teknik takiplerin hangi sebeplerle başlatıldığı ve başlatılmasına esas teşkil eden bilgi ve belgeler neler ise bunların da suretlerinin gönderilmesi rica olunur" denildi.

  Ayrıca Engin, soruşturmaya ilişkin bilgi ve belgeleri basına sızdıran görevlilerin de tespit edilerek, hakkında yasal işlem yapılmasını istemiş. Başsavcılığın bu yazısı üzerine istenilen belgeler İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliği tarafından, başsavcılığa gönderiliyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı