Gündem Haberleri

  Soruşturma

  Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  30.01.2015 - 01:41 | Son Güncelleme:

  MECLİS Genel Sekreterliği’nin, AK Partili 4 eski bakanla ilgili Yüce Divan soruşturmasında belgelerin arka yüzlerini not defteri olarak bastırdığı ‘Çevre Dostu Meclis’ bloknotu parlamentoda günün konusu oldu. Haberin gazetelerde çıkması üzerine sabah saatlerinde, masalarda bulunan defterler toplatıldı.

  AK Partili Meclis İdare Amirleri, not defterlerinin basılma ve dağıtılma aşamalarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. AK Parti Grup Yönetim Kurulu toplantısında ise müsvedde kağıt seçiminde ‘kasıt olup olmadığı’ ve ‘komplo’ olasılıklarıyla ilgili değerlendirmeler yapıldığı öğrenildi. Meclis yönetimine bilgi veren basımevi yetkilisi de kullanılan müsveddelerle ilgili bilgisinin olmadığını, olayda kasıt bulunmadığını, her zamanki prosedürün uygulandığını söyledi.
  Meclis Başkanlığı ise ilk açıklamasında, not defterindeki belge ve tutanakların Soruşturma Komisyonu raporunda yer aldığını ve herhangi bir gizliliği bulunmadığını bildirdi. Açıklamada, TBMM’de çevrenin korunması ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakılmasına destek olunması amacıyla projenin 2 yıldan beri uygulandığı anımsatıldı. Konu Meclis Genel Kurulu’nda gündeme gelince, AK Parti ile CHP yöneticileri arasında sert tartışmalar yaşandı. Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis Başkanlığı’nca soruşturma açıldığını bildirdi. Parlamentoda dün yaşanan bloknot tartışmasından görüşler şöyle:

  TAPELİ OLANDAN İSTİYORUM

  Akif Hamzaçebi - CHP Grup Başkanvekili Benim bloknotumda tape yok. Grup Müdürümüze söyledim, ‘Ben de tapeli olanlardan istiyorum’ diye. Sayın Çiçek’in bugüne kadar yaptığı en başarılı uygulama. Gerçekten çevreci bir yaklaşım. Güzel bir sözümüz de var: Allah’ın sopası yok.

  SKANDAL, REDDEDİYORUZ

  Ahmet Aydın - AK Parti Grup Başkanvekili 8 yıllık milletvekiliyim, böyle bir bloknotla karşılaşmadım. Hangi bürokrat tarafından ne şekilde yapılmışsa, arkasında kim varsa ortaya çıkarılmalı. Meclis Başkanlığı’nın ciddi manada soruşturma yaptırmasını istiyoruz. Bu bir skandaldır. Bunu tamamen reddediyoruz. Bunun arkasında kim varsa, böyle bir operasyonun... Tapeler zaten ortadan kaldırıldı. Bitmiş olan bir operasyonun bir algı yönetiminin parçası olarak halkın gündemine getirilmesini kabul etmiyoruz.
  Ali Uzunırmak - MHP’li İdare Amiri Eğer alışkanlık haline geldiyse burayı da ‘Paralel Yapı’yla suçlamaları gelecek günlerde muhtemeldir.
  Hasip Kaplan - HDP Milletvekili Dinleme kayıtlarının, Meclis matbaasında bastırılıp dağıtılması tek kelimeyle rezalet, skandal. Normal matbaa bastırsaydı, polis basmış hepsini içeri almıştı.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı