Gündem Haberleri

  Sorunsuz trafik

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik yasasının 3. maddesindeki trafik tanımı, yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir şeklinde tanımlandığına göre bu tanım, yaşayan herkesi kapsamaktadır.

  Araçları karayolu üzerinde sevk ve idare eden sürücüler, yoldan faydalanan yayalar ve hayvanları sevk ve idare eden kişiler bu tanımın içerisinde olduklarına göre trafik yasasındaki tüm kurallara uymak ve uygulamak zorundadırlar.

  1985 yılında değiştirilen 2918 sayılı Karayolları trafik yasası gereği sürücü belgelerini yurt genelinde alt yapıları hazır olmadan Milli Eğitim Bakanlığı yönetimindeki özel kurslardan alan sürücülerin yaptıkları kural ihlallerinden ve iyi yetiştirilememelerinden dolayı kazalar artmaktadır.

  SIKI KONTROL

  Sürücü belgesi alacak adayların sağlık kontrollerinin çok titiz yapılması, örneğin uyuşturucu kullananlara, alkoliklere, ruh ve sinir hastalarına sürücü belgesi alır raporu verilmemesi gerekmektedir. Özellikle sürücü adaylarının refleks muayenelerinin çok itinalı yapılması sağlanmalıdır.

  Cezaların artırılması, trafik kontrollerinin oto kontrol sistemine dönüştürülmesi, sürücülerin iyi ve kaliteli yetiştirilmesinin kazaların azalmasına etken olacağı düşüncesiyle, tüm trafik tanımından yararlananların yaşamlarını kazasız sürdürmelerini diliyorum.

  Konuk Yazar

  Ahmet Erdoğan /Emekli Trafik Başkomiseri-Antalya Kara Nakil Vasıtaları Derneği Başkanı

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı