Gündem Haberleri

  Sorunlarını Türkiye’ye karşı koz yapmıyoruz

  Ali MERCİMEK - Erkan MISIRLI / MÜNİH
  05.09.2005 - 01:26 | Son Güncelleme:

  Seçim gezisi için Münih’te bulunan Yeşiller Eş Başkanı Claudia Roth, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olmasını desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Bu sırada Ermeni bir kadının tepkisiyle karşılaşan Roth, ‘Biz Türkiye’nin sorunlarını koz olarak kullananlardan değiliz’ dedi.

  ALMANYA’nın Münih kentinde Yeşiller partisinin seçim propagandasına katılan Claudia Roth, Ermeni asıllı bir kadının ‘soykırımı tanımayan bir ülke nasıl AB üyesi olur’ şeklindeki sorusuna tepki gösterdi.

  Claudia Roth, ‘Biz Türkiye’nin sorunlarını, Türkiye’ye karşı koz olarak kullananlardan değiliz. Üstelik hiçbir ülke ve politikacının Türkiye’den soykırımı tanımasını talep etme hakkı yok. Hele ben, yakın tarihini iyi bilen bir Alman politikacı olarak hiç talepte bulunamam. Soykırım meselesini en fazla Ermeni politikacıları gündeme getiriyor. Ancak biz Türkiye’ye tarihle ve diğer güncel sorunlarla hesaplaşmadan kaçınmamasını ve bu konuların serbestçe tartışılması önerisinde bulunuyoruz. Türk ve Ermeni dostlarımızla her görüşmemizde tartışma ortamının açılmasından yana olduğumuzu belirtiyoruz. ‘Türkiye’ye önce Kürt sorununu çözün, Ermeni soykırımını ve Güney Kıbrıs’ı tanıyın yoksa müzakerelere başlanmaz’ diye dayatmalarda bulunamayız Türkiye gerçekten çok önemli demokratik adımlar attı. Müzakere sürecinde bu adımlar daha da ilerleyecek’ dedi.

  Şu anki Sosyal Demokrat-Yeşiller koalisyonu dışında hiçbir hükümet modeline yanaşmayacaklarını söyleyen Roth, ‘Alacağımız oylar şu anki hükümetin devamı için yeterli olmaz ise, güçlü bir muhalefet olarak yolumuza devam ederiz. Biz nasıl muhalefet yapılır çok iyi biliyoruz’ dedi.

  Bavyera’nın Hıristiyan Sosyal Birlik Başbakanı Edmund Stoiber’in özellikle yabancılar politikasını topa tutan Roth, ‘Stoiber, halen öncü kültür diye tutucu politikaları savunmaya devam ediyor. Bana göre öncü kültür asıl çok kültürlü toplumlardan çıkıyor. Bir Cem Özdemir bir Adil Oyan öncü kültürü 100 kere daha fazla temsil ediyor’ şeklinde konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı