Gündem Haberleri

  Sorunları asmak için dayanışma şart

  Cansu ÇAMLIBEL / BRÜKSEL
  01.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Brüksel gezisinin ikinci gününde “AB ve Türkiye’de kadın sivil kuruluşları, gündemleri, öncelikleri, benzerlikleri ve farklılıkları” panelinde konuşan Emine Erdoğan, kadının toplumsal ve siyasi katılımına ilişkin, ayrımcılığa ilişkin sorunların her yerde benzer nitelikler taşıdığına dikkat çekti.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Brüksel gezisinin ikinci gününde İstanbul Center’da düzenlenen “AB ve Türkiye’de kadın sivil kuruluşları, gündemleri, öncelikleri, benzerlikleri ve farklılıkları” konulu panele katıldı. Kadının toplumsal ve siyasi katılımına ilişkin, ayrımcılığa ilişkin sorunları her yerde benzer nitelikler taşıdığına dikkat çeken Emine Erdoğan, “Sorunları aşmak için tam bir dayanışma içinde olmamız gerekiyor” dedi. Erdoğan, çözümü kadınların üretmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Avrupa Birliği’ne katılım için yoğun emek sarf eden Türkiye’nin kadınları, böyle bir dayanışma için, sorunları çözme konusunda her türlü işbirliği için gerekli birikim ve motivasyona sahiptir.”

  Obama desteği

  Emine Erdoğan ile birlikte Brüksel’e giden kadın heyetinde yer alan Türkiye İşkadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut ise panelde bir süredir üzerinde çalıştıkları dünya çapındaki proje için ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michele Obama’dan olumlu sinyal aldıklarını açıkladı. “Dünyaya barışı anneler getirecek” felsefesi ile yola çıkan ve geçen yıl İstanbul’da eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ı ağırlayan TİKAD bu kez de Dünya Anneler Birliği’nin kurulmasına çalıştıklarını anlattı. “Hepimiz farklı kadınlarız ama hepimizi tek şapkada birleştiren annelik. Dünya Anneler Birliği’nin kurulması için adım atmak istiyoruz. Türkiye ziyareti sırasında Sayın Barack Obama’ya söyledik. Ardından Michele Obama’ya mektup gönderdik ve olumlu yanıt aldık” diyen Bulut, Emine Erdoğan’dan siyasi destek istedi. Bulut, dünyanın bütün first lady’lerini Türkiye’de ağırlamak istediklerini de ekledi.
  Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Gülseren Onanç ise Emine Erdoğan ile Brüksel’e giden kadın grubu içinde alt komiteler oluşturulmasını ve Türkiye’nin AB üyeliğine olumsuz bakan ülkelerin algısının değiştirilmesi ve siyasette kadın aday sayısının arttırılması için çalışılmasını önerdi. Onanç, “Buradan Türkiye’ye dönmeden gelin ortak akıl oluşturalım ve bir yazılı metin çıkartalım” çağrısı yaptı.
  Panelin ardından Emine Erdoğan, Belçika’daki Türk Büyükelçisi Murat Ersavcı’nın rezidansında Belçika Kraliyet ailesinden isimler ile öğle yemeğinde bir araya geldi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı