Gündem Haberleri

  Sorun ortak, reçete farklı

  Hürriyet Haber
  04.10.2007 - 17:39 | Son Güncelleme:

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Uluslararası Para Fonunun (IMF), Türkiye'de faizlerin yüksek olduğu konusunda kendileriyle mutabık olduğunu belirterek, “IMF ile ayrıldığımız taraf, biz (faizde) şok bir indirimin Türkiye'de piyasaları canlandıracağını düşünüyoruz. Onlar da kademeli bir indirimle bu işlerin olabileceği konusunda görüş bildiriyor” dedi.

  Satıcı, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyetle yapılan ve 1,5 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaparak soruları yanıtladı.

  Görüşmede Türkiye'de faizlerin ne kadar yüksek olduğunu konuştuklarını aktaran Satıcı, IMF heyetinden faiz indiriminde kendilerine destek olmalarını istediklerini ve ciddi bir faiz indirimi talep ettiklerini söyledi. Faizlerin yüksek olduğu konusunda, onların da kendileriyle mutabık olduğunu belirten Satıcı, ancak indirim konusunda nasıl bir tavır sergileyeceklerini önümüzdeki günlerin göstereceğini ifade etti.

  Bunların yanı sıra, Türkiye'nin sıcak parayı soğutması gerektiği ve bunun temel yolunun hem agresif faiz indirimi hem de büyük yatırımların destekleneceği modelin ortaya konması olduğunu dile getirdiklerini ifade eden Satıcı, IMF ile bir stand-by yerine bunların hepsini kapsayacak bir anlaşma yapılması, IMF'nin Türkiye'ye danışman gibi davranması gerektiğini aktardıklarını bildirdi.

  Oğuz Satıcı, “Önümüzdeki dönemde faizle ilgili davamızı sürdüreceğiz. Türkiye'nin bu faiz lobisinin kıskacından kurtulması için her türlü tavrı, hareketi gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu sıkıntı, herkesin üzerinde oluşan stresin temel sebebi yüksek faiz” diye konuştu.

  “BİZ ŞOK İNDİRİM, ONLAR KADEMELİ İNDİRİMDEN YANA”

  Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Satıcı, kendilerinin stand-by yapılmaması yönündeki önerilerine IMF heyetinin tavrının ne olduğu sorusuna, “Bizimki onlara sadece bir tavsiye... Şu ana kadar yapılmış işleri toparlayacak bir model önerdik” yanıtını verdi.

  Faiz taleplerine ilişkin başka bir soru üzerine de Satıcı, “Onlar faizlerin yüksek olduğu noktasında bizimle mutabıklar. IMF ile ayrıldığımız taraf, biz (faizde) şok bir indirimin Türkiye'de piyasaları canlandıracağını düşünüyoruz. Onlar da kademeli bir indirimle bu işlerin olabileceği konusunda görüş bildiriyor” dedi.

  İhracatçılar olarak döviz kurlarını hiçbir zaman gündem haline getirmediklerini ifade eden Satıcı, “Bu bir sonuç. Biz de sonuçları üzerine konuştuk, tartıştık. Görüşmemizin ana başlığı yüksek faizdi... Şunu konuştuk; yüksek faiz Türkiye'de ne yaratıyor. Yüksek faiz Türkiye'de düşük kur, büyük ithalat, yatırımların direkt değil portföy yatırımlarına kaymasını yaratıyor” görüşünü aktardı.

  “MERKEZ BANKASI 3-5 HAFTAYI ÇOK KÖTÜ KULLANDI”

  Oğuz Satıcı, başka bir soru üzerine, faizler konusunda kendilerinin şok bir indirim istediklerini yineleyerek, “Bizce Merkez Bankası geçtiğimiz 3-5 haftayı çok kötü kullandı. Bunun bedelini geri alabilmesi, öne geçebilmesi için mutlaka şok bir adım atması gerekir” diye konuştu. Stand-by anlaşmasına ilişkin bir soru üzerine ise Satıcı, şu görüşleri aktardı:

  "IMF, buradaki tavrından gördüğüm kadarıyla, onlar yeni bir anlaşma ile yola devam edeceklermiş gibi bir hava içindeler. Biz de stand-by değil bir koçluk anlaşması, modeliyle IMF iş yapabilir diye düşünüyoruz. Öyle yaparsa daha doğru olur.

  Maalesef şu andaki bütün şartlar finans piyasalarından, lobilerinden yana hareket ediyor. Türkiye'de denge bozulmuş vaziyette. Piyasalardaki pastanın paylaşımındaki adaletsizlik de sıkıntı yaratır. Ana pastadan finans kesimi büyük payı, hatta payın tamamını alırken, reel piyasalar, sanayi, tarım, hayvancılık, hizmet sektörü gibi diğer sektörler herhangi bir pay alamıyorsa burada bir yanlış vardır. 2001'de 50 milyon dolar eden bir banka şimdi 10 milyar dolar ediyorsa, 2001'de 50 milyon dolar eden bir sanayi tesisi, çiftlik veya otel şu anda 10 milyar dolar etmiyorsa burada bir hesap hatası vardır."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı